Umesto glasom, hakeri mogu laserom kontrolisati Google Home, Alexu i Siri
Vesti, 06.11.2019, 02:00 AM

Naučnici sa Univerziteta za elektrokomunikacije u Japanu i Univerziteta u Mičigenu otkrili su način na koji je moguće daljinsko ubacivanje nečujnih i nevidljivih komandi u uređaje kojima se upravlja glasom, za šta su koristili samo lasere usmerene u ciljane uređaje umesto govornih komandi.
Tehniku koju su razvili istraživači su nazvali „Light Commands“. Ona koristi ranjivost u MEMS mikrofonima ugrađenim u popularne sisteme kojima se upravlja glasom, koji greškom reaguju na svetlo kao da je zvuk.
Napadač koji stoji na udaljenosti od nekoliko metara od uređaja može krišom izvesti ovakav napad jednostavnom modulacijom amplitude laserske svetlosti da bi proizveo zvučni pritisak talasa.
"Modulacijom električnog signala u intenzitet svetlosnog zraka, napadači mogu prevariti mikrofone da proizvode električne signale kao da primaju pravi zvuk", kažu istraživači.
Pametni govorni asistenti u telefonima, tabletima i drugim pametnim uređajima, kao što su Google Home i Nest Cam IQ, Amazonovi Alexa i Echo, Facebook Portal, Appleova Siri, podložni su ovakvom napadu.
Budući da tehnika omogućava napadačima da ubacuju naredbe kao legitimni korisnik, uticaj takvog napada može se proceniti na osnovu nivoa pristupa koji imaju glasovni pomoćnici nad drugim povezanim uređajima ili uslugama. Pomoću napada svetlosnim komandama napadači mogu da preotmu i sve digitalne pametne sisteme povezane sa napadnutim pomoćnicima kojima se upravlja glasom i mogu kontrolisati prekidače pametne kuće, otvoriti pametna garažna vrata, kupovati preko interneta, daljinski otključavati i pokretati određena vozila ili otvoriti pametne brave brute-forsingom korisničkog PIN broja.
Tokom jednog od svojih eksperimenata, istraživači su jednostavno uneli naredbu „OK Google, otvori vrata garaže“ u Google Home laserskim zrakom usmerenim u Google Home koji je bio povezan sa vratima i uspešno otvorili garažu.
U drugom eksperimentu, istraživači su izdali istu naredbu, ali ovaj put iz druge zgrade, udaljene oko 70 metara od ciljanog uređaja Google Home, kroz stakleni prozor.
Pored uređaja većeg dometa, istraživači su takođe pokušali napade na razne pametne uređaje koji koriste glasovne asistente, uključujući iPhone XR, Samsung Galaxy S9 i Google Pixel 2, ali oni funkcionišu samo na malim razdaljinama.
Maksimalni domet za ovaj napad zavisi od snage lasera, intenziteta svetlosti i, naravno, mogućnosti ciljanja napadača. Pored toga, fizičke barijere kao što su prozori i apsorpcija ultrazvučnih talasa u vazduhu mogu dodatno smanjiti domet napada.
U slučajevima kada je prepoznavanje govora omogućeno, napadači mogu da prevare funkciju autentifikacije zvučnika konstruišući željene komande od reči koje je izgovorio vlasnik uređaja.
Istraživači kažu da su ovi napadi „laki i jeftini“, te da je za opremu potrebno izdvojiti manje od 400 dolara. Za napade većeg dometa potrebno je dodatno ulaganje od 200 dolara.
Da bi se onemogućili ovi napadi, proizvođači softvera trebalo bi da ponude korisnicima dodatnu proveru autentičnosti pre obrade naredbi.

Izdvojeno
Lažni posao iz snova: zaradite gledajući Netfliks

Zamislite da vas neko plaća za gledanje serija na Netflixu i pisanje kratkih recenzija. Zvuči vam kao posao iz snova? Oni oprezniji bi verovatno rek... Dalje
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Pratite nas
Nagrade