Zbog bezbednosti Francuska zabranila sve aplikacije za zabavu na uređajima zaposlenih u državnim službama
Vesti, 28.03.2023, 11:30 AM

Poslednjih nekoliko meseci, vlade širom sveta zabranjuju TikTok na uređajima zvaničnika. Holandija i Norveška su poslednje koje su se pridružile listi zemalja koje zabranjuju TikTok, koji je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, na uređajima koji su u vlasništvu vlade.
Uprkos negiranju veza sa komunističkim režimom i tvrdnjama TikToka da se podaci korisnika ne dele sa kineskom vladom, Francuska je poslednja u nizu zemalja koja je zaposlenima u državnim institucijama ograničila pristup aplikaciji. Ali, Francuska je i prva zemlja koja je uradila isto za sve “rekreativne” aplikacije uključujući Netflix, Instagram, Candy Crush i Twitter.
Zabrana, koju će pratiti francuska agencija za sajber bezbednost, pogodiće oko 2,5 miliona državnih službenika.
„Rekreativne aplikacije ne pružaju dovoljne nivoe sajber bezbednosti i zaštite podataka da bi se primenile na digitalne alate administracije“, rekao je francuski ministar državne administracije Stanislas Gerini. „Ove aplikacije stoga mogu predstavljati rizik za zaštitu podataka ovih uprava i njihovih službenika. Ipak, izuzeci bi mogli biti odobreni za svrhe „institucionalne komunikacije“.
Gerini je na Twitteru, gde je najavio zabranu, rekao i da je taj potez usledio nakon sličnih odluka nekoliko drugih zapadnih zemalja. Međutim, izgleda da Francuska, za razliku od njih, gleda na kineske i američke tehnološke kompanije na sličan način, što je suštinski i stav direktora TikToka Šou Zi Čua, koji je odgovarajući prošle nedelje na kritike poslanika u američkom Kongresu, rekao da se TikTok ne razlikuje od drugih sličnih platformi kada je u pitanju prikupljanje korisničkih podataka.
Neki američki poslanici saglasni su sa njim.
„Čemu histerija i panika i napadi na TikTok?“ upitao je demokrata Džamal Bouman iz Njujorka. „Hajde da uradimo pravu stvar ovde a to je sveobuhvatna reforma društvenih medija u pogledu privatnosti i bezbednosti.“
Potez francuske vlade mogao bi izazvati tenzije u odnosima sa SAD, ali to ne bi bio prvi put. Francuska je 2019. odobrila porez na digitalne usluge uprkos pretnjama odmazdom od strane SAD, koje su tvrdile da je to nepravedno prema američkim tehnološkim gigantima kao što su Google i Facebook.
Takođe, od 2018. Francuska se glasno protivi američkom zakonu o oblaku, koji američkim institucijama koje su zadužene za sprovođenje zakona daje ovlašćenja da zahtevaju podatke koje čuva većina velikih provajdera, čak i ako su izvan SAD.
Odluka Francuske da ukine sve „aplikacije za zabavu“ naišla je na pozitivan odjek među aktivistima koji se zalažu za zaštitu privatnosti.
Politički fokus je trenutno na TikToku jer je njegova matična kompanija u Kini, ali francuska vlada jasno stavlja do znanja da ima mnogo pitanja na koja sve ovakve kompanije treba da odgovore.
Naslovna fotografija: Anthony Choren / Unsplash

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade