Zloglasna ransomware grupa LockBit hakovala KBC Zagreb
Vesti, 02.07.2024, 11:30 AM
Ransomware grupa LockBit hakovala je Univerzitetski bolnički centar (KBC) u Zagrebu, samo nedelju dana nakon što je bolnica objavila da je pogođena sajber napadom.
Bolnica je ponovo bila onlajn samo 24 sata kasnije, a hrvatske vlasti su rekle da je više od 100 stručnjaka angažovano da bi se IT sistemi KBC-a vratili u funkciju.
Zvaničnici bolnice rekli su da je napad 27. juna onesposobio njene mreže, zbog čega su hitni slučajevi morali biti preusmereni u druge zagrebačke bolnice. Bezbednost pacijenata ni u jednom trenutku nije bila ugrožena, rekli su zvaničnici bolnice. Sve pretrage su se donekle mogle uraditi, međutim, radiologija je bila najteže pogođena.
KBC Zagreb je najveća zdravstvena ustanova u Hrvatskoj, kroz koju dnevno prođe oko 10.000 građana. Sastoji se od 30 klinika i 7 specijalizovanih instituta, ima više od 2000 kreveta i više od 7500 zaposlenih, uključujući skoro 1000 lekara.
KBC Zagreb se u ponedeljak pojavio na LockBitovom sajtu kao najnovija žrtva grupe.
Grupa za koju se veruje da je iz Rusije, tvrdi da je ukrala veliki broj fajlova, uključujući „medicinsku dokumentaciju, preglede pacijenata i studije, doktorske istraživačke radove, podatke o organima i donorima, podatke banke organa i tkiva, podatke o zaposlenima, adrese i brojeve telefona, podatke o donacijama, podatke o rezervi lekova, prijave kršenja ličnih podataka i još mnogo toga”.
Grupa je objavila uzorak ukradenih fajlova koji se sastoji od 12 dokumenata.
Bolnica je saopštila da su nadležni organi obavešteni i da je policija pokrenula istragu o incidentu.
Grupa LockBit se prvi put pojavila krajem 2019., a sa poslovnim modelom Ransomware-as-a-Service (RaaS), kartel je izveo više od 1.400 napada na žrtve širom sveta.
Bandi je ovog proleća zadat ozbiljan udarac kada se međunarodna operacija Kronos, koju su predvodili FBI i Interpol, infiltrirala u infrastrukturu bande. Ipak, LockBit je nastavio sa radom i posle toga.
Prošle nedelje, LockBit je tvrdio da je hakovao američke Federalne rezerve, ali se na kraju ispostavilo da grupa laže, i da podaci koje je objavila pripadaju američkoj Evolve Bank and Trust.
Foto: Natanael Melchor | Unsplash
Izdvojeno
Proukrajinski hakeri tvrde da su od ruske firme za sajber bezbednost Dr.Web ukrali 10 TB podataka
Proukrajinski hakeri sa DumpForums, proukrajinskog haktivističkog foruma, tvrde da su hakovali poznatu rusku kompaniju za sajber bezbednost Dr.Web, i... Dalje
Kripto prevaranti hakovali LEGO i prodavali lažne LEGO novčiće
Kripto prevaranti su hakovali veb sajt LEGO u petak uveče pokušavajući da posetiocima prodaju lažnu digitalnu valutu. Napadači su uspeli da hakuj... Dalje
MoneyGram potvrdio da su hakeri ukrali podatke korisnika
MoneyGram je potvrdio da su hakeri ukrali lične podatke korisnika i podatke o transakcijama u velikom septembarskom sajber napadu koji je izazvao pet... Dalje
Google testira plave verfikacione oznake za linkove u pretrazi
Google je počeo da eksperimentiše sa novom funkcijom verifikacije u pretrazi koja bi trebalo da pomogne korisnicima da izbegnu klikove na linkove za... Dalje
Microsoft u Defender dodaje detekciju nebezbednih WiFi mreža
Microsoft je najavio značajno ažuriranje svog softvera Microsoft Defender, sa ciljem poboljšanja bezbednosti korisnika automatskim otkrivanjem nebe... Dalje
Pratite nas
Nagrade