Backdoor trojanac koristi TeamViewer da bi špijunirao korisnike inficiranih računara
Opisi virusa, 19.08.2016, 07:00 AM

Stručnjaci ruskog proizvođača antivirusa kompanije Doctor Web otkrili su novog trojanca BackDoor.TeamViewerENT.1 koji koristi delove legitimnog programa TeamViewer i tako omogućava hakerima da špijuniraju inficirane sisteme.
To nije prvi put da sajber kriminalci zloupotrebljavaju TeamViewer. U maju ove godine stručnjaci Doctor Weba otkrili su BackDoor.TeamViewer.49 koji inficirani računar pretvara u web proxy.
Izgleda da je malver koga su nedavno otkrili ruski stručnjaci u nekoj vezi sa BackDoor.TeamViewer.49 jer oba malvera zamenjuju fajl TeamViewera avicap32.dll malicioznom verzijom koja sadrži malver.
Kada se izmenjeni TeamViewer pokrene, učitava se avicap32.dll koji sadrži trojanca BackDoor.TeamViewerENT.1 koji se učitava u memoriji. Ovaj način funkcionisanja otežava antivirusima detektovanje malvera.
Izmenjeni DLL onemogućava prikazivanje poruka o greškama TeamViewera, da se ne bi otkrilo prisustvo trojanca na računaru. Kad korisnik pokrene Windows Task Manager ili Process Explorer, trojanac se automatski isključuje da ga korisnik ne bi video u listi procesa.
BackDoor.TeamViewerENT.1 se ponaša kao backdoor. On kontaktira svoj komando-kontrolni (C&C) server od koga dobija komande.
Trojanac može da restartuje ili isključi računar, da isključi ili ponovo pokrene TeamViewer, da priskluškuje žrtvu preko mikrofona, pristupa web kameri, preuzima i pokreće fajlove itd.
Sajber kriminalci trenutno koriste trojanca za preuzimanje i instaliranje drugih malvera kao što su keyloggeri i drugi malveri koji kradu lozinke.
Trojanac trenutno, pre svih, cilja korisnike u Rusiji, Velikoj Britaniji, Španiji i SAD.

Izdvojeno
Novi malver MacStealer krade lozinke korisnika Appleovih računara

Novi malver za krađu informacija sa računara sa macOS operativnim sistemom, nazvan MacStealer, najnoviji je primer pretnje koja koristi Telegram kao... Dalje
Sa ChatGPT napravljen polimorfni malver

Istraživač HYAS instituta i stručnjak za sajber bezbednost, Džef Sims, razvio je novi malver koji pokreće ChatGPT pod nazivom Blackmamba. U janu... Dalje
Lažne aplikacije Telegram i WhatsApp prazne kripto novčanike

Trojanizovane verzije popularnih mesindžera kao što je Telegram ili WhatsApp nude se na lažnim sajtovima korisnicima Androida i Windowsa, koji preu... Dalje
BlackLotus je prvi malver koji može da zaobiđe Secure Boot na Windows 11

Nevidiljivi UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) bootkit pod nazivom BlackLotus postao je prvi poznati malver koji je u stanju da zaobiđe Sec... Dalje
Piratski programi za macOS inficiraju računare opasnim kripto malverom

Final Cut Pro i druge piratske macOS aplikacije na Pirate Bay su inficirane do sada neotkrivenim malverom. Kada ih žrtve preuzmu, zaraženi Apple ure... Dalje
Pratite nas
Nagrade