Novi ransomware Bart, mlađi brat ransomwarea Locky
Opisi virusa, 27.06.2016, 08:00 AM

Bot mreža Necurs se vratila u igru posle neobjašnjive pauze koja je trajala skoro mesec dana, a osim ransomwarea Locky, sada distribuira još jedan, novi ransomware nazvan Bart.
Bart je nazvan po ekstenziji koju malver dodaje šifrovanim fajlovima.
Bart nije sofisticiran kao Locky ali po nečemu liči na svog "starijeg brata".
Imajući u vidu tu činjenicu, kao i činjenicu da Barta distribuira ista mreža koja širi i Locky, istraživači smatraju da iza ransomwarea Bart stoji ista grupa sajber kriminalaca.
Bart podseća na Locky pre svega zbog toga što se distribuira na isti način, pomoću spam emailova koji isporučuju ZIP fajl, koji sadrži maliciozni JS fajl.
Pokretanje JS fajla preuzima RockLoader, malver koji zatim preuzima ransomware Bart. RockLoader se takođe koristi za distribuciju ransomwarea Locky.
Međutim, za razliku od Lockyja, koji bi se povezao sa C&C serverom da bi otpočeo proces enkripcije i sačuvao privatni ključ na serveru, Bart funkcioniše bez servera.
Proces zaključavanja fajlova koji pokreće ransomware Bart je lokalizovan, za slučaj da malver mora da ga pokrene bez veze sa internetom.
Kada je reč o enkripciji, i tu postoje razlike između dva ransomwarea. Umesto šifrovanja fajlova, Bart samo stavlja fajl u ZIP fajl koji obezbeđuje lozinkom. Fajl kao što je image.jpeg bi u tom slučaju bio preimenovan u image.jpeg.bart.zip.
Bart cilja 159 različitih vrsta fajlova.
Kada završi sa procesom zaključavanja fajlova, Bart ostavlja korisniku poruku o otkupu, i to u formi txt fajla koji se nalazi u svakom folderu u kome su zaključani fajlovi, i menja wallpaper na desktopu. Bart koristi isto obaveštenje o otkupu i isti wallpaper kao i Locky.
Bart traži od žrtava prilično mnogo novca - 3 bitcoina (oko 1800 dolara) da bi otključao fajlove. Svaka žrtva dobija ID, a zatim mora da poseti sajt na Dark Webu i plati otkup da bi dobila dekripter.
Za sada, za žrtve nema besplatnog rešenja.

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade