Piratski programi za macOS inficiraju računare opasnim kripto malverom
Opisi virusa, 27.02.2023, 09:30 AM

Final Cut Pro i druge piratske macOS aplikacije na Pirate Bay su inficirane do sada neotkrivenim malverom. Kada ih žrtve preuzmu, zaraženi Apple uređaji se koriste za rudarenje kriptovalute bez dozvole korisnika.
Piratski softver pruža sajber kriminalcima velike mogućnosti za distribuciju malvera. Iako se ova praksa često povezuje sa Windows računarima, ni vlasnici Appleovih uređaja očigledno nisu pošteđeni.
Istraživači kompanije za sajber bezbednost Jamf otkrili su da su sajber kriminalci implantirali XMRig alat za rudarenje kriptovaluta u piratske verzije popularnog alata za uređivanje video snimaka koji je razvio Apple, Final Cut Pro.
Pošto kripto rudarenje zahteva mnogo procesorske snage, uređaji koji rade na moćnim Apple ARM procesorima čine macOS računare unosnom metom za sajber kriminalce.
Istraživači kažu da novootkriveni malver radi u pozadini uređaja korisnika, sa piratskim Final Cut Pro verzijama instaliranim na njima.
Zanimljivo je da nijedan proizvođač antivirusa na VirusTotalu, antivirusnom agregatoru, nije detektovao ovaj malver.
Jedan od razloga zašto je malver prošao ispod radara je njegova upotreba Invisible Internet Project (i2p), manje upadljive alternative Tor mreži. Malver je koristio i2p za preuzimanje zlonamernih komponenti i slanje kriptovalute napadačima.
Istražujući poreklo malvera, istraživači su sa Pirate Bay preuzeli nedavno postavljen Final Cut Pro i otkrili da se poklapa sa zaraženim Final Cut Pro koji su ranije otkrili.
Zaražene torrente otpremio je isti korisnik, ULed, koji radi sa piratskim macOS softverom od 2019. Njegovi Final Cut Pro, Login Pro X i Adobe Photoshop čak su rangirani među verzijama koje se najviše dele na Pirate Bay. Dalja istraga je otkrila da je sve što je ULed postavio na Pirate Bay zaraženo malverom za kripto rudarenje.
Istraživači savetuju da se ne koriste peer-to-peer mreže za preuzimanje softvera. Kao prvo, najpopularniji torrent klijenti kao što je uTorrent ne primenjuju karantin na preuzete fajlove, uklanjajući jednu od ključnih odbrana koje distributeri zlonamernog softvera moraju da prevaziđu.
„Za sve preostale prepreke, autor malvera ima u korisniku koji je preuzeo piratsku aplikaciju saradnika koji je nesvestan toga. Korisnik ima snažan potencijal da bude nagovoren da ručno onemogući druge bezbednosne funkcije, kao što je Gatekeeper“, rekli su istraživači.
Na kraju, korisnici koji preuzimaju piratski softver znaju da je to što rade nezakonito. Zato će, ako im se pokaže obaveštenja o verovatnoj infekciji, verovatno odbaciti poruku kao reakciju računara na ilegalni softver.
Naslovna fotografija: Jamf

Izdvojeno
Nevidljivi lopov: Kako NFC malver SuperCard krade novac sa računa korisnika Androida

Ruski stručnjaci za sajber bezbednost upozorili su na napade u kojima se za krađu podataka koristi modifikovana verzija legitimnog NFC softvera. Oni... Dalje
Novi opasni ransomware briše sadržaj fajlova na uređajima
.png)
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novi ransomware koji osim mogućnosti šifrovanja fajlova, ima mogućnost i njihovog trajnog brisa... Dalje
Malver Myth Stealer: kradljivac podataka na lažnim sajtovima sa video igrama

Istraživači sajber bezbednosti iz Trellix-a upozorili su na novi malver za krađu podataka pod nazivom Myth Stealer, koji se širi putem lažnih veb... Dalje
Malver Acreed: nova zvezda na crnom sajber-tržištu
.jpg)
Na ruskom hakerskom sajtu Russian Market pojavio se novi malver po imenu Acreed, koji je za kratko vreme postao veoma popularan, a očekuje se da će ... Dalje
Malver FrigidStealer inficira macOS preko lažnih ažuriranja Safari-ja
.jpg)
Istraživači iz firme za sajber bezbednost Wazuh upozorili su na malver FrigidStealer koji inficira macOS preko lažnih ažuriranja pregledača da bi... Dalje
Pratite nas
Nagrade