Spam bot mreža ''Cutwail'' distribuira bankarskog Trojanca ''Gameover''

Opisi virusa, 10.12.2012, 07:25 AM

Spam bot mreža ''Cutwail'' distribuira bankarskog Trojanca ''Gameover''

Istraživači Dell SecureWorks upozorili su na novu kampanju distribucije malvera „Gameover“, jedinog bankarskog Trojanca iz familije Zeus Trojanaca koji koristi peer-to-peer (P2P) kako bi prikrio svoje aktivnosti.

Malver je još opasniji, upozorili su istraživači, sada kada kriminalci koji stoje iza nove kampanje distribucije ovog Trojanca koriste najveću spam bot mrežu u svetu Cutwail, za slanje malicioznih emailova koji isporučuju malver Gameover. Spam emailove navodno šalju vodeće američke banke, a od korisnika se očekuje da će kliknuti na PDF fajl u prilogu.

Bot mreža koja distribuira Gameover sastoji se od 200000 kompromitovanih računara, a rezultat dosadašnje kampanje je preko pola miliona zaraženih računara.

Emailovi koje navodno šalju banke sadrže PDF fajlove pod nazivom „SecureMessage.pdf.zip“. Kada korisnik preuzme i pokrene PDF fajl, pokreće se downloader „Pony“, koji instalira Gameover. Korisnik treba da nasedne na tvrdnju da banka želi da zaštiti privatnost korisnika novim bezbednim načinom za razmenu emailova koji sadrže poverljive privatne podatke korisnika. Odmah po otvaranju priloga od korisnika se traži registracija jer se kriminalcima žuri da što pre dobiju relevantne podatke korisnika.

Trojanac Gameover je otkriven u oktobru prošle godine a njegov razvoj najverovatnije je povezan sa curenjem koda Zeus-a koje se dogodilo pet meseci pre toga.

Pored standardnih kapaciteta kojima raspolažu svi Trojanci iz familije Zeus, kao što su beleženje aktivnosti korisnika na tastaturi sa ciljem krađe podataka potrebnih za prijavljivanje na online bankovne naloge, Gameover raspolaže i mogućnošću pokretanja DDoS napada na finansijske institucije. Zanimljivo je da kriminalci koriste DDoS napade na finansijske institucije kako bi im odvukle pažnju od napada Zeus Trojanca, odnosno od krađe koja je u toku.

P2P komunikacija bot mreže je čini veoma otpornom na pokušaje gašenja. Ono što je čini jedinstvenom i različitom od centralizovanih bot mreža je da nema jedne, centralne tačke komunikacije koju bi istraživači mogli napasti. U P2P mreži, zaraženi sistemi stalno komuniciraju jedni sa drugima umesto sa jednim C&C serverom za komandu i kontrolu i razmenjuju binarne fajlove, konfiguracijske fajlove i ukradene podatke sa za to određenim računarima u P2P mreži.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Novi malver MassJacker krije se u piratskom softveru

Korisnici koji traže piratski softver mete su napada koji rezultiraju infekcijom novim malverom pod nazivom MassJacker. Prema nalazima kompanije Cybe... Dalje

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Hakeri koriste Google Docs i Steam za kontrolu malvera koji kradu lozinke

Google Docs i druge pouzdane platforme se koriste za skrivenu kontrolu malvera koji kradu, lozinke, logove ćaskanja i osetljive podatke (infostealer... Dalje

BlackLock je nova opasna ransomware banda

BlackLock je nova opasna ransomware banda

Istraživači iz kompanije za sajber bezbednost Reliaqest upozoravaju na ekstremno opasnu ransomware bandu BlackLock koja se pojavila u martu prošle ... Dalje

Microsoft upozorava da se macOS malver XCSSET vratio sa prvom novom verzijom od 2022. godine

Microsoft upozorava da se macOS malver XCSSET vratio sa prvom novom verzijom od 2022. godine

Microsoftov Threat Intelligence tim identifikovao je najnoviju varijantu macOS malvera XCSSET, koja je primećena u limitiranim napadima. U poređenju... Dalje

Iza lažnih Google oglasa za Homebrew krije se malver za macOS

Iza lažnih Google oglasa za Homebrew krije se malver za macOS

Programer Rajan Čenki primetio je Google oglasnu kampanju putem koje se širi malver koji inficira Mac računare. Čenki je na X-u upozorio kolege pr... Dalje