Evropski korisnici interneta pozvani da se zaštite od Facebookovog praćenja
Društvene mreže, 19.05.2015, 06:00 AM

Nakon otkrića da Facebook prati i korisnike koji nemaju nalog na ovoj društvenoj mreži, belgijsko Povereništvo za zaštitu privatnosti objavilo je niz preporuka koje se tiču Facebooka, i to kako za vlasnike web sajtova tako i za krajnje korisnike.
Preporuke su zasnovane na rezultatima opsežne analize Facebookovih novih pravila i uslova koji su počeli da važe od 30. januara ove godine, a koju je sproveo univerzitetski istraživački centar EMSOC/SPION, posle koje je zaključeno da je postupanje kompanije u suprotnosti sa evropskim zakonima.
Prema njima, Facebook previše opterećuje svoje korisnike da sami zaštite svoju privatnost, a ne nudi im jednostavne alate i postavke da bi to mogli da urade. Osim toga, Facebook ima i neka veoma problematične podrazumevane postavke. Facebook ne pruža adekvatne informacije korisnicima da bi oni mogli da naprave izbor.
I najzad, kompanija prati korisnike koji su odjavljeni sa Facebooka preko svojih pluginova “Like” i “Share”, uz pomoć kolačića prati korisnike za potrebe oglašavanja čak i ako oni nisu pristali na to, prati one koji nisu korisnici Facebooka ali su posetili Facebookove stranice itd.
Belgijska povereništvo za zaštitu privatnosti zatražilo je između ostalog da Facebook bude potpuno transparentan kada je reč o korišćenju kolačiča i da se uzdrži od sistematskog postavljanja dugotrajnih i kolačića koji su jedinstvei identifikatori kada je reč o onima koji nisu korisnici Facebooka. Takođe, komisija je zatražila da se Facebook uzdrži i od prikupljanja i korišćenja podataka pomoću pluginova, osim ako ne dobije pristanak korisnika.
Korisnicima koji žele da se zaštite od praćenja Facebooka preko pomenutih pluginova se savetuje da koriste dodatke za browsere koji sprečavaju praćenje, kao što su Privacy Badger, Ghostery ili Disconnect, i da koriste inkognito mod u svom browseru.
Facebookovo praćenje ne utiče samo na korisnike društvene mreže, već i na sve korisnike interneta.
“Do današnjeg dana Facebook odbija da prizna primenu belgijskog zakona kao i belgijsko povereništvo za zaštitu privatnosti. Do sada Facebook je uvek osporavao nalaze iz EMSOC/SPION izveštaja, ali nije pružio konkretne činjenice da bi ih osporio.”
S druge strane, u Facebooku smatraju da kada je reč o privatnosti evropskih građana, kompanija treba da se usaglasi sa irskim zakonom, jer se njen evropski centar nalazi u Dablinu.

Izdvojeno
Na Facebooku sada možete imati jedan glavni i nekoliko dodatnih ličnih profila

Korisnici Facebooka moći će da imaju više profila koji funkcionišu nezavisno, sa posebnim obaveštenjima, porukama i podešavanjima privatnosti za... Dalje
TikTok preplavljen lažnim nagradnim igrama u kojima se poklanja kriptovaluta
.jpg)
Nagradne igre u kojima se navodno poklanja kriptovaluta godinama su prisutne na Twitteru i Instagramu. Iako se čini da bi većina ljudi prozrela ovak... Dalje
Meta još jednom potvrdila da će uvesti podrazumevanu E2E enkripciju u Messenger do kraja godine

Meta je ove nedelje još jednom potvrdila da će do kraja godine uvesti podrazumevanu end-to-end enkripciju u Messenger. „Od danas, ćaskanja m... Dalje
Talas hakerskih napada na korisnike LinkedIna

Poslednjih nekoliko meseci primetan je talas napada na korisnike LinkedIna. Da se nešto dešava vidi se i u Google trendovima, gde termini za pretrag... Dalje
Facebook i Instagram optuženi da ignorišu izveštaje o opasnom sadržaju na platformama
.jpg)
Program pouzdanih partnera „je ključni deo naših napora da poboljšamo naše politike i procedure sprovođenja, i proizvode, kako bismo pomogl... Dalje
Pratite nas
Nagrade