Facebook potvrdio da ima sporazume o razmeni podataka sa kineskim kompanijama

Društvene mreže, 06.06.2018, 10:30 AM

Facebook potvrdio da ima sporazume o razmeni podataka sa kineskim kompanijama

Facebook je potvrdio da ima sporazume o razmeni podataka sa kineskim kompanijama, među kojima je i kompanija Huawei, koju je američka obaveštajna služba pre nekoliko godina označila kao pretnju po nacionalnu bezbednost.

Sporazumi su kineskim kompanijama omogućili pristup informacijama korisnika koje im pomažu da "izgrade Facebook iskustva" na svojim platformama.

Facebook kaže da su svi prikupljeni podaci ostajali na telefonima korisnika, a ne na serverima.

Facebook je blokiran u Kini od 2009. godine, ali kompanija pokušava da nađe druge načine pristupa ogromnom kineskom tržištu.

Njujork Tajms je objavio početkom ove nedelje da je Facebook za najmanje 60 proizvođača uređaja obezbedio pristup podacima korisnika ali i njihovih prijatelja na Facebooku, bez dobijanja eksplicitne saglasnosti i da su u nekim slučajevima takvi podaci čuvani na serverima ovih kompanija.

Facebook je odbacio optužbe da je na ovaj način prekršio obećanja koja je u vezi zaštite privatnosti dao svojim korisnicima i Federalnoj trgovinskoj komisiji.

Senator Mark Varner, koji je član obaveštajnog odbora američkog Senata, rekao je da je Huawei među kompanijama koje imaju privilegovani pristup podacima sa Facebooka.

U utorak, Facebook je odgovorio na ove optužbe rekavši da je "zajedno sa mnogim drugim američkim tehnološkim kompanijama radio i sa Huawei i drugim kineskim proizvođačima kako bi integrisao svoje usluge na njihove telefone".

Francisco Varela, potpredsednik kompanije Facebook zadužen za partnerstva sa proizvođačima mobilnih uređaja, rekao je da su integracije sa Huawei, Lenovo, OPPO i TCL bile "kontrolisane od početka" i da su oni "odobrili Facebook iskustva koja su ove kompanije izgradile".

"Želeli bismo da jasno kažemo da su sve informacije iz ovih integracija sa Huawei bile skladištene na uređaju, a ne na serverima Huawei", dodao je on.

2012. godine obaveštajni komitet američkog Kongresa upozorio je američke kompanije da ne posluju sa kineskim kompanijama Huawei i ZTE.

Izveštaj komisije je sugerisao da su ove kompanije bile suviše bliske sa Komunističkom partijom Kine i kineskom vojskom, te da njihovi proizvodi i usluge mogu predstavljati dugoročnu bezbednosnu opasnost za SAD.

Facebook je već u problemu zbog svoje uloge u skandalu u koji je umešana konsultantska kuća Cambridge Analytica.

Kompanije su se našle u centru spora oko prikupljanja i korišćenja ličnih podataka korisnika Facebooka sa ciljem da se utiče na ishod predsedničkih izbora u SAD 2016. ili referendum u Velikoj Britaniji o napuštanju EU.

Osnivač Facebooka Mark Zakerberg se u maju se izvinio zakonodavcima EU zbog umešanosti svoje kompanije u ovoj skandal ali i zbog toga što je kompanija dozvolila da lažne vesti preplave platformu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta testira alate za Instagram i Facebook koji treba da spreče seksualne ucene i zloupotrebu intimnih slika

Meta je objavila da će uskoro početi da testira novu funkciju zaštite od golotinje u Instagram DM-ovima, koja zamagljuje slike za koje se otkrije d... Dalje

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

TikTok kažnjen zbog štetnog sadržaja koji je preporučivan maloletnim korisnicima

Italijanska regulatorno telo za zaštitu konkurencije kaznilo je TikTok sa 10 miliona evra jer nije zaštitio korisnike od opasne igre poznate kao Fre... Dalje

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Investicione prevare u reklamama na Facebooku

Istraživači sajber bezbednosti iz firme Infoblox upozorili su korisnike na grupu Savvy Seahorse koja koristi Facebook reklame da bi prevarila korisn... Dalje

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Prevaranti na X-u tražili donacije sa hakovanog naloga Metjua Perija

Zvanični nalog Metjua Perija na X-u (nekadašnji Twitter) je hakovan, a oni koji su to uradili zatražili su donacije od obožavalaca pokojnog glumca... Dalje

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Od zabave do gubitka podataka: Mračna strana Facebook kvizova

Sećate li se svih onih naizgled bezazlenih kvizova na društvenim mrežama? Iako su mnogima zabavni, oni su zapravo ozbiljan rizik za privatnost i b... Dalje