Kako da proverite da li su hakeri ukrali vaš broj telefona sa Facebooka

Društvene mreže, 07.04.2021, 09:00 AM

Kako da proverite da li su hakeri ukrali vaš broj telefona sa Facebooka

Na sajtu „Have I Been Pwned” korisnici Facebooka sada mogu proveriti da li je njihov telefonski broj u bazi podataka koji su ukradeni 2019. godine, a koja je ovog vikenda objavljena na jednom hakerskom forumu.

Baza podataka o kojoj je reč sadrži informacije o 533 miliona korisnika Facebooka, uključujući brojeve telefona za skoro sve od više od pola milijardi naloga, e-mail adrese, imena i prezimena korisnika, pol, status veze, lokaciju, zanimanje i datum rođenja.

Među procurelim podacima su i brojevi telefona izvršnog direktora Facebooka Marka Zakerberga i suosnivača Krisa Hjudžiza i Dastina Moskovica, četvrtog, petog i šestog člana koji su se registrovali na Facebooku. Zanimljivo je da je telefonski broj povezan sa Zakerbergovim Facebook profilom takođe registrovan na njegovo ime u aplikaciji Signal. „Mark Zakerberg takođe poštuje sopstvenu privatnost, koristeći aplikaciju za ćaskanje koja ima enkripciju s kraja na kraj i nije u vlasništvu Facebooka“, primetio je istraživač Synack Red Teama Dejv Voker.

Procureli podaci su se u početku prodavali privatno. Vremenom je počela preprodaja ovih podataka po sve nižim cenama, sve dok na kraju ovog vikenda nisu objavljeni besplatno na hakerskom forumu.

Have I Been Pwned je brzo reagovao, i omogućio korisnicima da saznaju da li je njihova e-mail adresa među procurelim podacima.

Međutim, među podacima je najviše telefonskih brojeva korisnika Facebooka, a ne e-mail adresa, pa je Have I Been Pwned mogao da upozori samo manji deo ugroženih korisnika, njih oko 2,5 miliona, čije su e-mail adrese procurele.

Have I Been Pwned je ažuriran tako da korisnici sada mogu da pomoću telefonskog broja provere na sajtu da li su njihovi podaci među ukradenim. Potrebno je samo uneti broj telefona uz pozivni broj države i kliknuti na "pwned". Plus (+) ispred broja je opcionalan, možete ga uneti, ali i ne morate. Unos broja telefona u pretraživač Have I Been Pwned ne otkriva kome broj pripada.

Nažalost, kada podaci poput navedenih postanu javni, nije retkost da ih prevaranti koriste za svoje ciljeve. Zato ako utvrdite da su vaši podaci kompromitovani, pripazite na sumnjive linkove u e-mail i SMS porukama.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje