Korisnici Facebooka upozoreni da ne klikću na linkove ''procurelih'' fotografija korisnica Snapchata
Društvene mreže, 16.01.2015, 07:35 AM

Facebook je uvek prepun zamki za neoprezne korisnike. Ako ste korisnik društvene mreže trebalo bi da budete oprezni sa klikovima na linkove.
Trenutno je na Facebooku aktuelna prevara “Hottest leaked Snapchats ever” sa linkovima za sumnjive web sajtove, uz obećanje potencijalnim žrtvama da ih tamo čekaju procureli snimci korisnika Snapchata.
Postovi u kojima se obećava 10 “najvrelijih” fotografija sa Snapchata očigledno treba da privuku, pre svih, muške korisnike Facebooka. Postovi su praćeni fotografijama žena u toplesu.
“Prevarantski web sajtovi koji reklamiraju procurele snapchatove i drugi viralni sadržaj mogu dovesti do krađe identiteta i finansijskih gubitaka”, upozorava glavni strateg za bezbednost u kompaniji Bitdefender Katalin Kozoi.
Žrtve se obično pretplaćuju na istraživanja od kojih kriminalci zarađuju, i upućuju na druge prevare. Zbog toga iz Bitdefendera upozoravaju korisnike da naročito na društvenoj mreži budu oprezni i sumnjičavi prema svim obećanjima u vezi procurelog sadržaja, posebno fotografija i video snimaka.
Iz kompanije kažu da ova prevara već zauzela drugo mesto među najuspešnijim prevarama u 2015., odmah posle poznate prevare u kojoj se korisnicima društvene mreže obećava da će saznati ko su najčešći posetioci njihovih profila.
Linkovi iz postova u kojima se obećavaju procurele fotografije korisnica Snapchata vode do sajtova TrendingUSA, ViralTruck, ViralDips i FunChoke, koje je antivirusni softver Bitdefendera već stavio na crnu listu.
To što kriminalci koriste procurele fotografije Snapchat korisnika kao mamac nije neobično, imajući u vidu incident koji se dogodio prošle godine u oktobru kada su zaista procurele fotografije i video snimci korisnika ove aplikacije. To curenje je bilo posledica toga što su korisnici koristili third-party servis za pristup Snapchatu, a da pri tom nisu znali da se njihove fotografije i video snimci tamo čuvaju i da mogu da budu ukradeni.
Popularnost Facebooka koji ima više od 1,35 milijardi korisnika, čini ovu društvenu mrežu veoma omiljenom među sajber kriminalcima koji pokušavaju na sve načine da privuku korisnike ka spoljnim web sajtovima, na kojima kradu njihove podatke ili sa kojih šire svoje malvere.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade