LinkedIn i dalje najzloupotrebljavaniji brend u fišing napadima

Društvene mreže, 21.07.2022, 11:00 AM

LinkedIn i dalje najzloupotrebljavaniji brend u fišing napadima

LinkedIn drži prvo mesto na listi brendova koji su najviše zloupotrebljavani u fišing kampanjama tokom drugog kvartala 2022. Statistički podaci kompanije za sajber bezbednost Check Point pokazuju da je društvena mreža za profesionalce na vrhu ove liste drugi kvartal zaredom.

U poređenju sa prvim kvartalom, zloupotreba LinkedIna za lažno predstavljanje opala je sa 52% na 45%. Međutim, LinkedIn je i dalje mnogo ispred Microsofta (13%) kada je reč o fišing napadima. Centralna tema lažnih imejlova koje navodno šalje Microsoft su zahtevi za verifikaciju Outlook naloga, a cilj ovih napada je krađa korisničkih imena i lozinki.

DHL trenutno drži treće mesto na listi sa 12%, što je pad sa 14%.

Amazon je dospeo na četvrtu poziciju, pošto je njegova zloupotreba skočila sa 2% u prvom kvartalu 2022. na 9% u ovom kvartalu, dok je Apple na petom mestu sa 3% što je takođe značajno povećanje u poređenju sa 0,8% u prošlom kvartalu.

U slučaju Amazona, fišing imejlovima napadači pokušavaju da ukradu informacije o plaćanju, uključujući sve podatke o kreditnoj kartici, kažu istraživači.

Kako Check Point objašnjava u svom izveštaju, fišing kampanje u kojima se koriste lažni LinkedIn imejlovi pokušavaju da oponašaju uobičajene poruke sa platforme, kao što su „Pojavili ste se u 8 pretraga ove nedelje“ ili „Imate jednu novu poruku“.

Adrese pošiljaoca su lažirane tako da izgledaju kao da su poruke automatizovane ili dolaze od podrške ili čak LinkedInovog tima za bezbednost platforme.

Neki mamci koji se koriste u ovim kampanjama uključuju lažne promocije za LinkedIn Pro, nepostojeća ažuriranja smernica ili čak pretnje ukidanjem naloga za „neverifikovane korisnike“. Svi oni vode do fišing veb stranice na kojoj se od žrtava traži da unesu svoje LinkedIn akreditive, omogućavajući napadačima da preuzmu naloge.

Sa pristupom LinkedIn nalogu, sajber kriminalci mogu da izvedu ciljane fišing napade i tako dođu do saradnika žrtve ili njima zanimljivih pojedinaca u žrtvinoj mreži LinkedIn kontakata.

Drugi razlog za napade na LinkedIn naloge je taj što se oni mogu iskoristiti za kampanje lažnih ponuda poslova. Tako su severnokorejski hakeri nedavno uspeli da prevare inženjera Axie Infinity da preuzme njihov PDF što im je omogućilo da ukradu kriptovalutu u vrednosti od 620 miliona dolara.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke

Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u

Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje