Meta upozorila na proizvođače špijunskog softvera kojii sa lažnih profila varaju korisnike njenih platformi
Društvene mreže, 21.02.2024, 00:00 AM
Kompanija Meta Platforms je saopštila da je preduzela niz koraka da smanji zlonamerne aktivnosti osam firmi sa sedištem u Italiji, Španiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (U.A.E.) koje se bave špijuniranjem.
„Njihov softver ima mogućnost prikupljanja i pristupa informacijama o uređaju, lokaciji, fotografijama i medijima, kontaktima, kalendaru, e-pošti, SMS-ovima, društvenim mrežama i aplikacijama za slanje poruka, kao i omogućavanje funkcionalnosti mikrofona, kamere i snimaka ekrana“, saopštila je kompanija.
Reč je o kompanijama Cy4Gate/ELT Group, RCS Labs, IPS Intelligence, Variston IT, TrueL IT, Protect Electronic Systems, Negg Group i Mollitiam Industries.
Ove kompanije su se takođe bavile scrapingom, društvenim inženjeringom i fišingom ciljajući širok spektar platformi kao što su Facebook, Instagram, X (ranije Twitter), YouTube, Skype, GitHub, Reddit, Google, LinkedIn, Quora, Tumblr, VK, Flickr, TikTok, SnapChat, Gettr, Viber, Twitch i Telegram.
Mreža naloga fiktivnih osoba povezanih sa RCS Labs, koja je u vlasništvu Cy4Gatea, korišćena je da bi se od korisnika dobili brojevi telefona i email adrese.
Izvestan broj sada uklonjenih Facebook i Instagram naloga povezanih sa španskim proizvođačem špijunskog softvera Variston IT, korišćen je za razvoj i testiranje eksploatacije, i deljenje linkova.
Meta je takođe rekla da je identifikovala naloge koje koristi Negg Group da testira isporuku svog špijunskog softvera, kao i Mollitiam Industries, španska firma koja reklamira uslugu prikupljanja podataka i špijunski softver za Windows, macOS i Android.
Meta je preduzela mere i protiv mreža iz Kine, Mjanmara i Ukrajine i uklonila više od 2.000 naloga, stranica i grupa sa Facebooka i Instagrama.
Meta je jedan od potpisnika nedavnog sporazuma tehnoloških kompanija i vlasti desetine zemalja o suzbijanju zloupotrebe komercijalnog špijunskog softvera.
Foto: Dima Solomin / Unsplash
Izdvojeno
Severnokorejski hakeri na LinkedInu ukrali milione dolara
Za pola godine, grupa povezana sa Severnom Korejom poznata pod imenom Sapphire Sleet ukrala je kriptovalute u vrednosti od više od 10 miliona dolara ... Dalje
Meta uklonila 2 miliona Facebook, Instagram i WhatsApp naloga umešanih u investicione prevare
Meta je uklonila više od 2 miliona naloga sa Facebooka, Instagrama i WhatsAppa koji su povezani sa tzv. „pig butchering“ prevarama i viso... Dalje
Sud presudio da svaki korisnik Facebooka ima pravo na odštetu od 100 evra zbog curenja podataka
Savezni sud pravde (BGH) u Nemačkoj doneo je presudu prema kojoj hiljade lokalnih korisnika pogođenih masovnom krađom podataka na Facebooku imaju p... Dalje
Lažni oglasi na Facebooku vode do lažne verzije popularnog menadžera lozinki
Iza lažnih reklama za Bitwarden menadžer lozinki na Facebooku krije se ekstenzija za Google Chrome koja prikuplja i krade osetljive korisničke poda... Dalje
Podaci skoro 500 miliona korisnika Instagrama prodaju se na jednom hakerskom forumu
Podaci četvrtine korisnika Instagrama dostupni su na jednom ozloglašenom hakerskom forumu gde ih je 10. novembra neko ponudio na prodaju. Prodavac t... Dalje
Pratite nas
Nagrade