Meta upozorila na proizvođače špijunskog softvera kojii sa lažnih profila varaju korisnike njenih platformi
Društvene mreže, 21.02.2024, 00:00 AM

Kompanija Meta Platforms je saopštila da je preduzela niz koraka da smanji zlonamerne aktivnosti osam firmi sa sedištem u Italiji, Španiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima (U.A.E.) koje se bave špijuniranjem.
„Njihov softver ima mogućnost prikupljanja i pristupa informacijama o uređaju, lokaciji, fotografijama i medijima, kontaktima, kalendaru, e-pošti, SMS-ovima, društvenim mrežama i aplikacijama za slanje poruka, kao i omogućavanje funkcionalnosti mikrofona, kamere i snimaka ekrana“, saopštila je kompanija.
Reč je o kompanijama Cy4Gate/ELT Group, RCS Labs, IPS Intelligence, Variston IT, TrueL IT, Protect Electronic Systems, Negg Group i Mollitiam Industries.
Ove kompanije su se takođe bavile scrapingom, društvenim inženjeringom i fišingom ciljajući širok spektar platformi kao što su Facebook, Instagram, X (ranije Twitter), YouTube, Skype, GitHub, Reddit, Google, LinkedIn, Quora, Tumblr, VK, Flickr, TikTok, SnapChat, Gettr, Viber, Twitch i Telegram.
Mreža naloga fiktivnih osoba povezanih sa RCS Labs, koja je u vlasništvu Cy4Gatea, korišćena je da bi se od korisnika dobili brojevi telefona i email adrese.
Izvestan broj sada uklonjenih Facebook i Instagram naloga povezanih sa španskim proizvođačem špijunskog softvera Variston IT, korišćen je za razvoj i testiranje eksploatacije, i deljenje linkova.
Meta je takođe rekla da je identifikovala naloge koje koristi Negg Group da testira isporuku svog špijunskog softvera, kao i Mollitiam Industries, španska firma koja reklamira uslugu prikupljanja podataka i špijunski softver za Windows, macOS i Android.
Meta je preduzela mere i protiv mreža iz Kine, Mjanmara i Ukrajine i uklonila više od 2.000 naloga, stranica i grupa sa Facebooka i Instagrama.
Meta je jedan od potpisnika nedavnog sporazuma tehnoloških kompanija i vlasti desetine zemalja o suzbijanju zloupotrebe komercijalnog špijunskog softvera.
Foto: Dima Solomin / Unsplash

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade