Twitter uklonio 143000 aplikacija sa svoje platforme zbog kršenja pravila

Društvene mreže, 26.07.2018, 09:00 AM

Twitter uklonio 143000 aplikacija sa svoje platforme zbog kršenja pravila

Twitter je saopštio da je uklonio više od 143000 aplikacija sa svoje platforme u periodu od aprila do juna, zbog toga što su kršile njegovu API politiku.

"Ne tolerišemo upotrebu naših API-ja za produkciju spama, manipulaciju razgovorima ili narušavanje privatnosti ljudi koji koriste Twitter", kažu iz kompanije.

Popularna društvena mreža oduvek je bila optuživana da je "sigurna kuća" za veliki broj botova koji su često stvarali konfuziju kada su u pitanju javne diskusije i mišljenja. Najčešće se ovi botovi kontrolišu preko Tvitter API aplikacija koje automatizuju svoje akcije, kao što su lajkovi, praćenja i tvitovi.

Uklanjanje ovakvih aplikacija sa Twittera usledilo je posle skandala koji je potresao Facebook, koji je sada predmet istraga zbog prikupljanja i korišćenja korisničkih podataka koje je britanska analitička firma Cambridge Analytica iskoristila za potrebe američkih predsedničkih izbora 2016. godine.

Twitter pokušava da izbegne pitanja nadležnih organa i eventualne pravne sporove.

Osim uklanjanja više od 143000 loših aplikacija, platforma za mikro blogovanje takođe rešava ono što je suština ovog problema menjajući način na koji njegova API platforma radi.

"Od danas, svi novi zahtevi za pristup standardnim i premium API-jima zahtevaju prolazak kroz proces individualnog odobrenja", kažu iz kompanije. Ovaj proces zahteva od programera aplikacija baziranih na Twitter API-ju da se prijave za individualni pristup platformi. Programeri moraju da pruže više informacija o sebi a iz Twittera tvrde da će to pomoći u sprečavanju registracije spam i nekvalitetnih aplikacija. Iz kompanije najavljuju i da će svi postojeći programerski nalozi postepeno biti pozvani da pruže više informacija o vlasnicima.

Pored toga, programerima neće biti dozvoljeno da naprave i upravljaju sa više od deset aplikacija. Ako programeri žele da imaju više od deset aplikacija, moraće da zatraže posebnu dozvolu od Twittera i da to valjano obrazlože.

Od programera koji misle da mogu krišom promeniti način na koji njihove aplikacije koriste Twitter API takođe će biti zatražene dodatne informacije o novim funkcijama aplikacije, čak i nakon što su "odobrene".

Od 10. septembra 2018. godine, primenjivaće se novi limiti za svaku Twitter aplikaciju što bi trebalo da pomogne smanjenju spama na Twitteru. Nova ograničenja po aplikaciji podrazumevaju 300 tvitova i retvitova za 3 sata, 1000 lajkova za 24 sata, 1000 praćenja za 24 sata i 15000 direktnih poruka za 24 sata. Ograničenja se mogu ukloniti za aplikacije kojima je potrebno više pristupa Twitter podacima iz legitimnih razloga.

Twitter je takođe izmenio svoju stranicu podrške za Twitter API dodajući opciju za prijavljivanje "loših aplikacija" koje krše jedno od Twitterovih pravila.

Kompanija je ove nedelje ponovo pokrenula svoj portal za programere (developer.tvitter.com).

Ovo je drugi korak u pokušaju Twittera da iskoreni loše ponašanje korisnika i loš sadržaj. Početkom ovog meseca, Twitter je objavio da je tokom maja i juna ugasio više od 70 miliona sumnjivih i lažnih korisničkih naloga.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku

Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku

TikTok se pokazao kao plodno tlo za finansijske prevare, posebno prevare koje uključuju kriptovalute, upozorava kompanija Avast. Širok domet platfor... Dalje

TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

Istraživanje koje je sprovela kompanija Cerby otkrilo je da, kada je reč o bezbednosti, TikTok značajno zaostaje za konkurentskim platformama, kao ... Dalje

Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Istraživači iz kompanije Bitdefender upozoravaju da sajber kriminalci koriste Facebook oglase za širenje malvera i otimanje korisničkih naloga na ... Dalje

EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

Evropski odbor za zaštitu podataka produžio je privremenu zabranu ciljanog oglašavanja na Facebooku i Instagramu, koju je u julu uvela Norveška ag... Dalje

Facebook i Instagram tuženi zbog svesnog nanošenja štete mentalnom zdravlju dece

Facebook i Instagram tuženi zbog svesnog nanošenja štete mentalnom zdravlju dece

Desetine američkih država tužile su Meta Platforms, navodeći da kompanija u čijem su vlasništvu Facebook i Instagram, svesno obmanjuje javnost o... Dalje