Kanadska obaveštajna služba špijunirala putnike na aerodromu koji su koristili aerodromski WiFi internet
Ostale vesti, 03.02.2014, 07:05 AM
Evo još jednog primera kako javne WiFi mreže mogu ugroziti bezbednost i poverljivost vaših podataka.
Kako izveštava CBC News pozivajući se na procureli tajni dokument uzbunjivača Edvarda Snoudena od 12. maja 2012. godine, kanadska obaveštajna agencija špijunirala je putnike na neimenovanom kanadskom aerodromu koji su koristili besplatan javni internet.
Pretpostavlja se da je kanadska obaveštajna agencija za praćenje komunikacija CSEC prikupljala metapodatke o svim putnicima koji su prošli kroz aerodrom, uključujući i državljane Kanade, iako je to kanadskim zakonima zabranjeno.
Procureli dokument otkriva da je CSEC informacije koje je dobio uz pomoć aerodoromskog internet servisa, iskoristio da prati putnike tokom nedelju ili više dana svaki put kada bi se njihovi WiFi uređaji povezali sa bilo kojom WiFi mrežom na lokacijama širom Kanade.
Operacija kanadske obaveštajne agencije poslužila je navodno za testiranje softvera koji je CSEC razvio uz pomoć američke obaveštajne agencije NSA.
CSEC je prikupljao metapodatke koji uključuju i podatke o lokaciji i telefonskim pozivima ali ne i sadržaj razgovora, što zakon tretira kao privatnu komunikaciju koja ne može biti presretana bez sudskog naloga.
U pisanoj izjavi za CBC News, CSEC je rekao da agencija ima mandat da prikuplja strane obaveštajne podatke da bi zaštitila Kanadu i Kanađane, te da je da bi ispunio svoju obaveštajnu misiju, CSEC ovlašćen da prikuplja i analizira metapodatke.
Najveći kanadski aerodromi, kao i najveći internet servisi koji svoje usluge pružaju putnicima na kanadskim aerodromima odbacili su tvrdnje da su učestvovali u pružanju informacija o svojim korisnicima.
Izdvojeno
Google testira CAPTCHA proveru pokretom ruke pred kamerom, korisnici zabrinuti za privatnost
Google je predstavio novu metodu verifikacije korisnika u okviru reCAPTCHA sistema koja od pojedinih korisnika traži da omoguće pristup kameri i izv... Dalje
Netflix tužen zbog prikupljanja i deljenja podataka korisnika bez pristanka
Državni tužilac Teksasa Ken Pakston podneo je tužbu protiv Netflixa, optužujući kompaniju da je godinama prikupljala i delila podatke korisnika s... Dalje
Google uvodi automatsko otkrivanje i uklanjanje ličnih podataka i lažnih eksplicitnih slika iz pretrage
Google uvodi značajna unapređenja funkcije „Rezultati o vama“, koja omogućava korisnicima da uklone lične podatke iz rezultata pretrag... Dalje
Microsoft instalirao kolačiće za praćenje na uređajima učenika
Austrijska organizacija za zaštitu privatnosti noyb ostvarila je značajnu pobedu protiv kompanije Microsoft, nakon što je utvrđeno da je tehnološ... Dalje
„Digitalni omnibus“: da li čuveni evropski zakon o zaštiti podataka gubi smisao?
Evropska komisija priprema velike izmene Opšte uredbe o zaštiti podataka (GDPR), poznate kao „Digitalni omnibus“, koje bi značajno mogl... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





