Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Ostale vesti, 19.01.2023, 10:00 AM

Kazne zbog kršenja Opšte uredbe EU o zaštiti podataka za godinu dana porasle za 168%

Troškovi koje su kompanije imale po osnovu kazni izrečenih u skladu sa Opštom uredbom EU o zaštiti podataka (GDPR) porasli su za 168%, na više od 2,9 milijardi evra tokom prošle godine, iako je prosečan broj prijavljenih kršenja dnevno blago opao, otkrili su novi podaci firme DLA Piper.

Godišnji izveštaj advokatske firme analizirao je sve objavljene izveštaje o novčanim kaznama koje su izrekli nacionalni regulatori za zaštitu podataka u 27 država članica EU, Velikoj Britaniji, Norveškoj, Islandu i Lihtenštajnu. Međutim, izveštaj DLA Piper upozava da je moguće da je izrečeno i više novčanih kazni ali da to nije objavljeno.

Meta, matična kompanija Facebooka i Instagrama, predvodi listu kažnjenih s obzirom da je irski komesar za zaštitu podataka (DPC) prošle godine kaznio kompaniju sa 405 miliona evra zbog toga što nije zaštitila lične podatke dece koja koriste Instagram.

Nedavno je isti regulator kaznio giganta društvenih mreža sa 390 miliona evra zbog kršenja GDPR-a u vezi sa izborom pravne osnove za obradu podataka korisnika.

Te kazne su napad na “veliku pogodbu” između potrošača i oglašivača koja je u osnovi većeg dela komercijalnog interneta, kaže Ros Mekin, predsednik britanske grupe za zaštitu podataka i sajber bezbednost DLA Pipera.

Izveštaj je takođe otkrio pad prosečnog broja obaveštenja o kršenju na godišnjem nivou u celom regionu sa 328 na 300.

Međutim, ovaj pad ne ukazuje na to da organizacije postaju sve bolje u zaštiti podataka već, prema objašnjenju DLA Pipera, on može biti posledica toga što korporativni pravni timovi postaju oprezniji u obaveštavanju o kršenjima zbog straha od istraga, novčanih kazni i zahteva za odštetu.

Naslovna fotografija: Marco, Pexels


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka

Evropski sud kaznio EU zbog kršenja sopstvenih zakona o zaštiti podataka

Evropski opšti sud kaznio je Evropsku komisiju, izvršno telo Evropske unije odgovorno za predlaganje i sprovođenje zakona u uniji, zbog kršenja so... Dalje

OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT

OpenAI kažnjen sa 15 miliona evra zbog načina na koji je koristio podatke korisnika za obuku ChatGPT

Italijanska uprava za zaštitu podataka ( Garante) kaznila je OpenAI sa 15 miliona evra zbog načina na koji aplikacija ChatGPT rukuje ličnim podacim... Dalje

Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika

Netflix kažnjen sa 4,75 miliona evra zbog nedovoljne transparentnosti u vezi korišćenja podataka korisnika

Holandski regulator za zaštitu podataka (DPA) kaznio je Netflix sa 4,75 miliona evra jer nije pružio korisnicima dovoljno informacija o tome kako su... Dalje

Rusija zabranila Viber

Rusija zabranila Viber

Rusija je blokirala pristup popularnoj aplikaciji Viber, pošto je ruska savezna služba za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologi... Dalje

Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade

Apple uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Store zbog pritiska vlade

Apple je uklonio brojne VPN aplikacije u Rusiji iz App Storea na zahtev ruskog državnog nadzornog organa za komunikacije Roskomnadzor, prenose ruski ... Dalje