Evropski supervizor za zaštitu podataka traži zabranu čuvenog špijunskog softvera Pegaz u EU
Vesti, 18.02.2022, 01:30 AM
Evropski supervizor za zaštitu podataka (EDPS) pozvao je zvaničnike EU da zabrane upotrebu komercijalnog špijunskog softvera Pegaz širom Evrope, navodeći kao razlog rizike i štetu bez presedana po lične slobode i vladavinu prava.
Pegaz koji razvija izraelska kompanija NSO Group, je moćan špijunski softver koji može da zarazi i Android i iOS uređaje.
Softver se prodaje kao deo paketa usluga nadzora. On može da zarazi uređaje korisnika, preuzme podatke sa uređaja i prati njihovo kretanje i aktivnosti na mreži u realnom vremenu.
Od svog lansiranja kao komercijalnog proizvoda početkom prošle decenije, NSO je tvrdila da softver prodaje samo državnim agencijama.
Međutim, istraga u kojoj je učestvovalo više od 80 novinara iz konzorcijuma 17 medija u 10 zemalja, a koju su predvodile neprofitna organizacija “Zabranjene priče” i Amnesty International, otkrila je da je špijunski softver instaliran na telefonima brojnih novinara, političara, disidenata i aktivista u desetinama zemalja, i to kako onih u kojima su na vlasti represivni režimi do zapadnih demokratija.
Nedavni slučajevi zaraze Pegazom zabeleženi su na telefonima političara i aktivista u Mađarskoj, Poljskoj, Salvadoru, Finskoj i Izraelu.
U svetlu tih nedavnih slučajeva upotrebe špijunskog softvera Pegaz, EDPS, koji je nezavisni organ koji savetuje zakonodavce EU o temama zaštite podataka i privatnosti, pozvao ih je da zabrane upotrebu ovog softvera u zemljama EU.
EDPS je naveo napredne funkcije špijunskog softvera, njegovu sposobnost da dobije neograničen pristup telefonima i njegove mogućnosti zaraze nultim klikom kao glavne razloge za svoju odluku,
Nadzorni organ EU za zaštitu podataka je rekao da ne bi trebalo dozvoliti da se tako napredni alat kao što je Pegaz koristi u Evropi bez ikakvih ograničenja ili nadzora, što podstiče zloupotrebu od strane klijenata NSO.
EDPS je ostavio otvorena vrata za primenu ovog alata, ali je zatražio od EU bolji nadzor nad krivičnim i nacionalnim bezbednosnim procedurama, što su pravni mehanizmi preko kojih je Pegaz korišćen u prošlosti.
„Nacionalna bezbednost se ne može koristiti kao izgovor za ekstenzivnu upotrebu takvih tehnologija niti kao argument protiv uključivanja Evropske unije“, rekao je EDPS.
Poziv EDPS-a za zabranu špijunskog softvera Pegaz dolazi nakon što su SAD prošle godine sankcionisale NSO Group kada je otkriveno da je kompanija dozvolila da represivni režimi koriste Pegaz kršeći ljudska prava.
Apple je takođe podneo građansku tužbu protiv NSO, tražeći od suda zabranu koja bi sprečila izraelsku kompaniju da razvija nove eksploatacije.
Izdvojeno
Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima
Brojne istaknute novinske kuće i društvene mreže kao što su New York Times, Wired i Instagram odbile su Appleov trening AI modela sa njihovim poda... Dalje
Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu
Istraživači sajber bezbednosti otkrili su novi malver koji koristi Google tabele kao mehanizam za komandu i kontrolu (C2). U kampanji, koju je 5. av... Dalje
Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju
Googleovi istraživači sajber bezbednosti su razotkrili napade u kojima su hakeri koristili sada zakrpljene ranjivosti u Apple Safari i Google Chrome... Dalje
Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije
Motivi koji stoje iza većine hakerskih napada su novac, krađa podataka, ucena ili sajber špijunaža. Međutim, dešava se da neki hakeri imaju lič... Dalje
Produžen pritvor osnivaču Telegrama
Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prek... Dalje
Pratite nas
Nagrade