Hakeri mogu ukrasti fotografije i poruke sa iPhonea
Vesti, 22.02.2023, 10:30 AM

Apple uređaji su poznati po svojim naprednim sigurnosnim mehanizmima, posebno iPhone i MacBook. Međutim, najnovije istraživanje otkriva da čak ni Appleovi proizvodi nisu u potpunosti zaštićeni od špijuniranja.
Istraživači kompanije za sajber bezbednost Trellix otkrili su detalje o novootkrivenim bagovima koji bi, ako se iskoriste, mogli omogućiti napadaču da ukrade istoriju poziva, poruke i fotografije sa uređaja.
Prema rečima istraživača, greške su omogućile sajber kriminalcima da zaobiđu sigurnosnu zaštitu iOS-a i izvrše svoj zlonamerni kod. Ovi bagovi su ocenjeni kao srednje do visokorizični.
Trellixov direktor za istraživanje ranjivosti, Dag Mek Ki, izjavio je da iako se Apple bavio ovim problemom, ove ranjivosti omogućavaju zaobilaženje Appleovog sigurnosnog modela na „fundamentalnom nivou“.
Apple je rekao da greške nisu eksploatisane pre nego što su popravljene.
Nalazi su zasnovani na ranijim istraživanjima Googlea i Citizen Laba sprovedenim 2021. Tada su istraživači otkrili eksploataciju iOS-a nultog dana „ForcedEntry“ koja funkcioniše bez klikova, koja je povezana sa izraelskim proizvođačem špijunskog softvera NSO Group.
Ovo je bio veoma sofisticiran exploit koji je pronađen na iPhoneu jednog saudijskog aktiviste a korišćen je za instaliranje softvera Pegaz koji je razvila NSO. Isti špijunski softver pronađen je i na iPhone uređajima devet zvaničnika Stejt departmenta u Sjedinjenim Državama.
Ova eksploatacija je imala dve ključne karakteristike: prvo, prevarila bi iPhone da otvori zlonamerni PDF maskiran u GIF fajl. Drugo, omogućila je napadačima da izbegnu sandbox koji je Apple uveo kako bi sprečio aplikacije da pristupe podacima iz drugih aplikacija ili drugih delova uređaja.
Ova druga karakteristika ForcedEntryja bila je osnova Trellixovog istraživanja. Dokaz koncepta je objavljen kako bi se pokazalo kako se greške mogu iskoristiti.
Naime, otkrivena je nova klasa ranjivosti NSPredicate alata koji filtrira kod unutar Appleovih sistema. Ovaj alat je prvi put iskorišćen u ForcedEntryju, kako je otkrilo istraživanje iz 2021. godine, a Apple je uveo nove mere da bi sprečio ovakve zloupotrebe.
Međutim, te Appleove mere su izgleda nedovoljne, jer su istraživači Trellixa otkrili da se one takođe mogu zaobići pošto su greške NSPredicate pronađene na više mesta u macOS i iOS sistemima.
Ovo uključuje aplikaciju Springboard, koja upravlja početnim ekranom na iPhoneu i može pristupiti fotografijama, podacima o lokaciji i kameri. Nakon što je iskoristio greške, napadač je mogao da pristupi mestima kojima inače ne bi mogao da pristupi. Napadači koji pokušavaju da iskoriste ove greške moraju da steknu početno uporište u uređaju.
Ranjivosti u NSPredicateu su otkrivene u macOS 13.2 i iOS 16.3, a Apple ih je popravio ažuriranjima softvera u januaru.
Naslovna fotografija: Laurenz Heymann, Unsplash

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade