Kaspersky objavio besplatni alat za dešifrovanje za žrtve jedne verzije zloglasnog ransomwarea Conti
Vesti, 17.03.2023, 10:00 AM

Kaspersky je u četvrtak objavio alat za dešifrovanje koji bi mogao da pomogne žrtvama čiji su podaci zaključani jednom verzijom Conti ransomwarea.
Kaspersky je rekao da se alat može koristiti za malver koji je zarazio desetine „kompanija i državnih institucija“ tokom decembra 2022. Reč je o ransomwareu Meow, čiji je kod baziran na kodu Conti ransomwarea koji je procurio u martu prošle godine, pošto je nezadovoljna podružnica osporila podršku grupe ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Stručnjaci kompanije Kaspersky uspeli su da dođu do privatnih ključeva ransomwarea koji omogućavaju žrtvama da otključaju svoje fajlove.
Članovi ransomware grupe Meow objavili su na jednom ruskom hakerskom forumu da prestaju sa svojim aktivnostima i ostavili link za sve privatne ključeve i dekriptore.
Krajem februara 2023. stručnjaci kompanije Kaspersky pronašli su privatne ključeve u 257 foldera. Jedan od njih je imao dva ključa, a u nekoliko foldera bilo je dekriptora i fajlova koje se koriste za njihovo testiranje. U najmanje 34 foldera bili su nazivi kompanija ili vladinih agencija, a Kaspersky je rekao da, s obzirom na broj foldera sa dekriptorima, veruju da je 14 od 257 žrtava platilo otkup.
Pomoću podataka u folderima, Kaspersky je uspeo da objavi besplatni dekriptor i doda ga u svoj katalog dekriptora pod nazivom „Bez otkupnine“ (No ransom).
„Ovo je sjajan posao kompanije Kaspersky i nadamo se da ćemo sve više viđati ove vrste aktivnosti javnog i privatnog sektora. Izgleda da je Kaspersky imao pristup njihovoj infrastrukturi, barem toliko da može da identifikuje žrtve”, rekao je Alen Liksa, stručnjak za ransomware iz Recorded Future.
Na svom vrhuncu, Conti je bio jedna od najuspešnijih ransomware grupa koja je napala na desetine meta visokog profila, pre nego što se ugasila u maju 2022.
Kaspersky je rekao da su se, nakon što je javno objavljen izvorni kod ransomwarea Conti, razne kriminalne grupe pojavile sa svojim verzijama ransomwarea.

Izdvojeno
Fišing napadi na zaposlene i korisnike popularnog menažera lozinki LastPass

Sredinom septembra korisnici menažera lozinki LastPass počeli su da prijavljuju pokušaje fišing napada. Među napadnutim korisnicima je i 87 zapos... Dalje
Oglasi ubačeni u odgovore Bing Chata vode do malvera

Malwarebytes je upozorio na oglase ubačene u odgovore Microsoftovog Bing Chata, kojima se reklamiraju sajtovi na kojima korisnici mogu inficirati svo... Dalje
Ako koristite Booking.com budite oprezni, u toku su napadi na korisnike platforme

Korisnici Booking.com meta su nove, velike fišing kampanje koju su primetili istraživači bezbednosti iz firme Perception Point, koji kažu da kampa... Dalje
Sajber kriminalci imaju novu taktiku za fišing napade i vrlo je delotvorna
.jpg)
Sajber kriminalci koriste novu taktiku za distribuciju malvera putem imejlova, poznatu pod imenom ZeroFont, koju su strudenti dugo koristili kako bi v... Dalje
Ažurirajte Chrome: Google objavio zakrpu za ranjivost koja se trenutno koristi u napadima

Google je objavljivanjem Google Chrome 117.0.5938.132 popravio ranjivost nultog dana, koja je peta ranjivost nultog dana Googleovog veb pregledača od... Dalje
Pratite nas
Nagrade