Microsoft ispravio bezbednosne propuste koje su koristile ruske hakerske grupe za sajber špijunažu
Vesti, 11.05.2017, 09:30 AM

Microsoft je u utorak objavio majska ažuriranja za svoj softver, koja uključuju i ispravke za tri 0-day bezbednosna propusta koja, prema tvrdnjama kompanija ESET i FireEye, koriste ruske hakerske grupe koje se bave sajber špijunažom.
Tri pomenuta 0-day propusta su CVE-2017-0261, CVE-2017-0262 i CVE-2017-0263.
CVE-2017-0261 utiče na Office paket, i omogućava napadačima izvršavanje koda na ranjivim računarima preko ranjivosti u Office EPS (Encapsulated PostScript) funkciji.
Američka kompanija FireEye tvrdi da je špijunska grupa Turla, koja je poznata i po imenima Waterbug, KRYPTON i Venomous Bear, koristila ovaj 0-day propust da bi inficirala računare malverom Shirime.
Microsoft je za ovo znao još u martu, ali nije mogao da isporuči zakrpu u to vreme. Umesto zakrpe, kompanija je isključila EPS filter u Officeu, kako bi sprečila hakere da koriste ovaj bag na inače ažuriranim sistemima.
Osim grupe Turla, iz FireEye tvrde da je i neko ko ima finansijske motive, koristio ovaj 0-day bag ali kompanija nije objavila ništa više o ovom napadaču/napadačima.
Drugi i treći 0-day bag koje je Microsoft ispravio ove nedelje, korišćeni su zajedno. Reč je o bezbednosnom propustu CVE-2017-0262, u Microsoft Wordu, koji omogućava napadačima daljinsko izvršenje koda, i CVE-2017-0263, koji omogućava eskalaciju lokalnih privilegija na Windows OS.
Ova dva baga koristila je špijunska grupa APT28, poznata i po nazivima Fancy Bear, Sofacy, Sednit, Tsar Team, Pawn Storm i Strontium. Ova ozloglašena grupa osumnjičena je za hakovanje Demokratskog Nacionalnog komiteta, NATO i nemačkog Bundestaga.
Istraživači kompanija FireEye i ESET kažu da je grupa koristila ova dva bezbednosna propusta da bi inficirala uređaje članova tima novoizabranog predsednika Francuske koji su bili zaduženi za kampanju.
Ova grupa je koristila spear fišing emailove koji sadrže dokument pod nazivom "Trump’s_Attack_on_Syria_English.docx". Ovaj dokument je isporučivao exploite za ova dva 0-day propusta, koji su korišćeni za instalaciju malvera po kome je APT28 prepoznatljiva, malvera Seduploader. Ovaj malver je zatim korišćen za preuzimanje moćnijih malvera koji mogu da kradu podatke sa inficiranih sistema ili da inficiraju druge računare u istoj mreži.
Ovi napadi primećeni su sredinom aprila.
Microsoft je u utorak ispravio još četiri 0-day baga za koje je javnost znala, ali koji možda nisu bili korišćeni za napade. Reč je o sledećima bagovima: CVE-2017-0229 (Edge), CVE-2017-0064 (Internet Explorer), CVE-2017-0231 (Edge i IE) i CVE-2017-0241 (Edge).

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade