Microsoft objavio da je zaustavio pokušaje hakovanja ruske obaveštajne službe
Vesti, 22.08.2018, 09:00 AM

Microsoft je objavio da je otkrio nove ruske pokušaje hakovanja američkog Senata i konzervativnih organizacija tokom "midterm" izbora 2018. Kompanija tvrdi da je zaustavila hakersku kampanju povezanu sa ruskom vojnom obavještajnom službom GRU.
Grupa je u stručnim krugovima poznata pod nazivima APT28, Fancy Bear, Sofacy, Sednit, Pawn Storm i Strontium, i ranije je povezivana sa sajber-špijunažom usmerenom protiv brojnih vlada širom sveta. U podvig grupe ubraja se i hakovanje američkog Demokratskog nacionalnog komiteta pre američkih predsedničkih izbora 2016.
Grupa je napravila najmanje šest lažnih web sajtova povezanih sa Senatom SAD i nekim organizacijama. Ovi sajtovi trebalo je da prevare posetice i da inficiraju njihove računare.
Predsednik Microsofta Bred Smit izjavio je da je Microsoftova Jedinica za digitalne zločine (DCU) uspešno sprovela sudski nalog za preuzimanje kontrole nad šest domena grupe APT28 i to:
mi-iri.org
hudsonorg-my-sharepoint.com
senate.group
adfs-senate.services
adfs-senate.email
office365-onedrive.com
Prvi domen registrovan je kao domen Međunarodnog republikanskog instituta, neprofitne grupe koja promoviše demokratske principe širom sveta. Drugi je registrovan da predstavlja Institut Hadson, organizaciju poznatu po diskusijama o sajber bezbednosnom aspektu izbora. Sledeća tri su očigledni pokušaji da se oponašaju domeni IT infrastrukture američkog Senata, a poslednji da oponaša Microsofov sajt. Microsoft je rekao da je o ovome obavestio sve tri organizacije.
Domeni su najverovatnije trebalo da budu korišćeni za spear fišing.
Microsoft kaže da je uspeo da stekne vlasništvo nad domenima pre nego bilo kakvih napada.
Kompanija kaže da je ovo dvanaesti put kako koriste sudski nalog da preuzmu kontrolu nad domenima za koje su u kompaniji smatrali da su povezani sa infrastrukturom APT28. Smit je rekao da su preuzeli kontrolu nad 84 domena grupe APT28 u poslednje dve godine.
"Uprkos koracima preduzetim prošle nedelje, mi smo zabrinuti zbog kontinuirane aktivnosti koja cilja ove i druge sajtove i usmerena je prema izabranim zvaničnicima, političarima, političkim grupama i think tank organizacijama iz političkog spektra u Sjedinjenim Državama", rekao je Smit. "Sveukupno, ovaj obrazac odražava vrstu aktivnosti koju smo videli pre izbora 2016. godine u Sjedinjenim Državama i izbora u Francuskoj 2017. godine."
Prošle nedelje, Rojters je objavio da FBI istražuje sajber-napade na kongresnu kampanju kandidata demokrata u Kaliforniji, iako nema dokaza da je Microsoftova intervencija vezana za tu istragu.
Govoreći na konferenciji sredinom jula, Tom Bart, korporativni potpredsednik za sigurnost i poverenje potrošača u Microsoftu, izjavio je da je Microsoft u to vreme blokirao prve sajber-napade na tzv. midterm izborima 2018, izborima u sredini mandata.
U maju ove godine, FBI je takođe intervenisao na sličan način kako bi preuzeo kontrolu nad domenima koje je grupa APT28 koristila za kontrolu botneta VPNFilter IoT.
Pored toga što je otkrio ovu intervenciju Microsofta, Smit je najavio i pokretanje usluge AccountGuard, dizajnirane tako da pomogne entitetima u izborima i kampanjama da zaštite svoju IT infrastrukturu od napada.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade