Ruski hakeri poručili američkim vlastima da se ne plaše i najavili nove napade
Vesti, 08.06.2021, 10:30 AM

Zloglasna banda REvil koja stoji iza nedavnog napada na JBS Food rekla je da više ne pokušava da izbegne ciljeve u SAD i da će se uprkos mogućim posledicama, fokusirati na ciljeve u Sjedinjenim Državama.
U kratkom intervjuu objavljenom na ruskom OSINNT Telegram kanalu koji je obrisan ubrzo posle objavljivanja, navodni predstavnik REvila rekao je da ta grupa stoji iza napada na kompaniju JBS Food, najvećeg svetskog prerađivača mesa, ali da su očekivali da će šteta biti ograničena samo na Brazil, budući da kompanija ima sedište i u Sao Paulu. Prema rečima portparola grupe, oni su pokušali da izbegavaju američke kompanije od napada ransomwarea na jedan od najvećih naftovoda u SAD, Colonial Pipeline.
“Pokušali smo da se klonimo SAD, baš kao što ne napadamo kritičnu infrastrukturu. Napad je bio na kompaniju u Brazilu, ali su se SAD naljutile“, rekao je predstavnik grupe.
Od napada na naftovod, američka vlada usredsredila se na borbu protiv ransomwarea. Prema američkom Ministarstvu pravde, istrage o napadima ransomwarea imaju isti prioritet kao i istrage koje su u vezi terorizma. Pored toga, američki predsednik Džo Bajden izjavio je da će o ransomware napadima razgovarati sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom kada se njih dvojica sastanu 16. juna.
Kao odgovor na poteze Ministarstva pravde, portparol REvila izjavio je da ne samo da ne planiraju da se povuku, već da će se usresrediti na američke ciljeve.
“Pošto više nema svrhe izbegavati američke ciljeve, ukinuli smo sva ograničenja. Od sada se može napadati svaki entitet u ovoj zemlji”, rekao je on.
Potez ministarstva neće zaustaviti njihove napade, rekao je predstavnik grupe.
„Ne želimo da se igramo politike, ali kad nas uvlače u nju - pa, u redu onda“, rekao je predstavnik grupe. „Čak i ako američka vlada usvoji zakon o zabrani plaćanja otkupnine ili nas stavi na listu terorista, to neće uticati na naše poslovanje.“
Incident sa naftovodom bio je kap koja je prelila čašu, bar kada je reč o SAD. Napad na Colonial Pipeline doveo je do višednevnog poremećaja u snavdevanju gorivom na istočnoj obali SAD, zbog čega su prestrašeni vozači ispraznili hiljade benzinskih pumpi u ovom delu Sjedinjenih Država. Colonial Pipeline isplatio je napadačima skoro 5 miliona dolara.
Uprkos pretnjama američkih vlasti grupa je odlučna u nameri da nastavi sa napadima: “Vreme će pokazati. Još uvek smo ovde. Ne idemo nikuda”, rekao je njihov portparol.
Zanimljivo je da grupa REvil nije umešana u napad na naftovod. Odgovornost za napad preuzela je grupa DarkSide koja se izvinila zbog problema koja je izazvala, tvrdeći da je njihov cilj zarada, a ne izazivanje društvenih problema. Ubrzo posle toga grupa je objavila da prekida sa radom.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade