Izraeski proizvođač špijunskog softvera iskoristio bag u Google Chromeu za špijuniranje novinara
Vesti, 26.07.2022, 08:30 AM

Proizvođač antivirusnog softvera Avast otkrio je ozbiljnu grešku u Chrome veb pregledaču. Prema Avastovom izveštaju, ranjivost Chrome pretraživača, koju je Google zakrpio ranije ovog meseca, prati se kao CVE-2022-2294.
Ranjivost je iskoristila izraeska firma Candiru (Saito Tech), koja prodaje softver za špijunažu i vladama nudi usluge hakovanja.
Avast je otkrio grešku u Chromeu koju je prijavio Googleu 1. jula 2022., a ispravka je objavljena 4. jula sa Chromeom 103.
Avast je izvestio da je neko već iskoristio propust nultog dana da bi špijunirao libanske novinare. Poput špijunskog softvera Pegaz koji prodaje druga izraelska kompanija (NSO Group), špijunski softver firme Candiru takođe koriste policije i vlade za borbu protiv kriminala i terorizma.
Međutim, prema Avastovom istraživanju, Candiruov špijunski softver je korišćen za praćenje političkih disidenata, novinara i kritičara autoritarnih i represivnih režima.
Ministarstvo trgovine SAD sankcionisalo je Candiru zbog umešanosti u antiameričke aktivnosti.
Prema Avastu, Candiru je koristio nulti dan u Chromeu u martu 2022. za napade na ljude u Palestini, Turskoj, Jemenu i Libanu. U Libanu, Candiru je hakovao veb sajt jedne novinske agencije.
Istraživač malvera u kompaniji Avast Jan Vojtešek izjavio je da trenutno nije jasno zašto su napadači ciljali ljude na Bliskom istoku, posebno novinare. Međutim, kompanija je sigurna da je njihov primarni cilj bio da se žrtve špijuniraju i prikupe osetljivi podaci i informacije. Takav napad je očigledno kršenje slobode govora i slobode medija.
Prema izveštaju Avasta, napadači su postavili exploit na veb sajt libanske novinske agencije da bi prikupili 50 vrsta podataka iz pretraživača cilja, uključujući vremensku zonu, jezik, informacije o ekranu, dodatke za pregledač, tip uređaja i memoriju uređaja.
Napadači su instalirali špijunski softver na uređajima žrtava, a Avast tvrdi da se taj softver podudara sa Windows malverom DevilsTongue koga je Microsoft otkrio u jednom ranijem napadu u koji je umešana firma Candiru.
Ovaj špijunski softver može da krade poruke, evidencije poziva i fotografije sa telefona žrtve, kao i da prati njenu lokaciju u realnom vremenu. Korisnicima je preporučeno da hitno ažuriraju Chrome pregledač a zakrpe su objavili i Apple za Safari i Microsoft za Edge jer ovi veb pregledači koriste WebRTC.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade