Kako je prestanak rada ZeroAccess bot mreže uticao na TDSS bot mrežu
Vesti, 14.01.2014, 07:33 AM

U decembru prošle godine Microsoft je zajedno sa agencijama za borbu protiv sajber kriminala objavio da je zaustavljeno delovanje ZeroAccess bot mreže, jedne od najznačajnijih bot mreža u svetu, sa malverom koji je poznat po svojim rootkit kapacitetima. O tome kako je to uticalo na drugu takođe veoma poznatu bot mrežu TDSS govore stručnjaci kompanije Trend Micro.
ZeroAccess se obično preuzima sa P2P (peer-to-peer) mreža sakriven iza piratskih filmskih naslova. I TDSS je poznat po svojoj rootkit tehnologiji i distribuciji drugih malvera kao što su lažni antivirusi i DNS changeri. I jedna i druga bot mreža umešane su u prevare sa klikovima.
Određene verzije ZeroAccess-a preusmeravaju računare korisnika ka URL-ovima koji su povezani sa TDSS malverom, što ukazuje da dve bot mreže dele delove svoje C&C (komandno-kontrolne) infrastrukture. Proučavajući vezu između dve bot mreže, stručnjaci Trend Micro-a su otkrili da broj ZeroAccess infekcija i komunikacija opada dan posle intervencije Microsoft-a. Samo 2% sistema zaraženih ZeroAccess malverom je dan posle probalo (ali neuspešno) da komunicira sa svojim C&C serverima.
Tokom tog perioda, Trend Micro je nadzirao i operacije sa klikovima TDSS malvera i otkrio da je zaustavljanje ZeroAccess-a imalo uticaja i na njih. Međutim, na samom kraju godine, ove aktivnosti su počele da rastu, što je ukazivalo da je TDSS još uvek aktivan i da ono što se dogodilo ZeroAccess bot mreži može imati samo privremeni uticaj na TDSS. I to samo kada je reč o klik prevarama jer na broj TDSS infekcija i komunikacija intervencija Microsoft-a nije imala uticaja.
U Trend Micro zaključuju da je postojala neka veza TDSS prevara sa klikovima sa delovanjem iste vrste ZeroAccess-a. Moguće je da su bot mreže razmenjivale URL liste zarad većeg profita. Dokaz za ovu saradnju može biti i preusmeravanje ka URL-ovima koje koristi ZeroAccess.
Nekoliko verzija ZeroAccess malvera preusmeravalo je ka URL-ovima povezanim sa TDSS malverom. To je povećavalo broj klikova prikupljenih od strane TDSS malvera i profit za njegove operatere. TDSS malver, posebno verzija DGAv14 koristi stari DGA (domain generation algorithm) ZeroAccess malvera, a nove verzije ZeroAccess-a imaju neke karakteristike DGAv14.
Iako je TDSS zbog prestanka delovanja ZeroAccess bot mreže pretrpeo štetu u pogledu profita, njegove infekcije i komunikacije ostale su nepromenjene, što znači da TDSS bot mreža verovatno sada profitira od drugih bot mreža.
Iz Trend Micro-a podsećaju korisnike da se zbog bezbednosti računara uzdrže od preuzimanja fajlova sa P2P mreža i neproverenih sajtova, odakle se obično i preuzima ZeroAccess malver.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade