Otvoreno pismo Skype-u: Kažite nam ko nas prisluškuje
Vesti, 25.01.2013, 07:29 AM

Grupa internet aktivista, novinara i organizacija koje se bave privatnošu korisnika na internetu, uputila je otvoreno pismo Microsoft-u, pozivajući kompaniju da objavi podatke o tome kada je, zašto i kome predavala informacije o korisnicima Skype-a i njihovoj komunikaciji.
Potpisnici pisma, 45 organizacija i više od 60 pojedinaca, smatraju da bi Microsoft i Skype trebalo da započnu sa praksom redovnog objavljivanja izveštaja o transparentnosti i da objave informacije o tome da li je je bilo presretanja razgovora korisnika Skype-a, kao i kakva je pozicija kompanija kada je reč o američkim zakonima o prisluškivanju. Grupa je dovela u pitanje izjave o tajnosti komunikacije korisnika Skype-a koje dolaze iz Microsoft-a, ističući da one deluju nejasno i zbunjujuće, zbog čega se bezbednost i privatnost Skype platforme dovode u pitanje.
Skype koji ima više od 600 miliona korisnika širom sveta je jedna od najvećih telekomunikacijskih kompanija u svetu. Mnogi korisnici se oslanjaju na Skype upravo zbog bezbedne komunikacije, bilo da je reč o aktivistima koji deluju u državama sa autoritativnim režimima, novinarima koji preko Skype-a komuniciraju sa svojim poverljivim izvorima, ili korisnicima koji žele poverljivi razgovor sa svojim poslovnim partnerima, članovima porodice ili prijateljima, kaže se u pismu koje je upućeno Microsoft-u.
Na žalost, izjave o poverljivosti komunikacije korisnika Skype-a su zbunjujuće i nejasne, a naročito one koje se odnose na to da li i u kojim okolnostima vlasti ili neko drugi imaju pristup podacima korisnika i njihovoj komunikaciji.
Potpisnici otvorenog pisma kažu da razumeju poziciju Skype-a koja je promenjena kada je Microsoft kupio kompaniju. Iako je Skype osnovan u Evropi, činjenica da je novi vlasnik američka kompanija Microsoft mogla je promeniti poziciju servisa koji se možda mora povinovati drugačijim zahtevima za prisluškivanje korisnika i predaju njihovih podataka.
Microsoft i Skype odbijaju da odgovore na pitanja o tome koji se podaci korisnika servisa čuvaju, da li se takvi podaci predaju vlastima na zahtev, kao i da li se razgovori na Skype-u mogu presretati.
Grupa potpisnika traži od Skype-a da započne sa praksom objavljivanja izveštaja o transparentnosti koju imaju druge velike internet kompanije kao što su Twitter i Google, koji je ove nedelje u svom najnovijem šestomesečnom izveštaju o transparentnosti objavio da je broj zahteva vlasti za podacima korisnika servisa kompanije porastao za 70% za samo tri godine koliko Google objavljuje ovakve izveštaje.
Microsoft je kupio Skype 2011. godine za 8,5 milijardi dolara, a nedavno je iz kompanije stigla najava da će Windows Live Messenger 15. marta prestati sa radom, kao i poziv korisnicima tog servisa da pređu na Skype, što je izazvalo još veći pritisak na Microsoft da objavi podatke o praksi vezanoj za bezbednost i privatnost korisnika Skype-a.
Portparol Microsoft-a je upitan da prokomentariše pismo, rekao da u kompaniji razmatraju ove zahteve.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade