Otvoreno pismo Skype-u: Kažite nam ko nas prisluškuje

Vesti, 25.01.2013, 07:29 AM

Otvoreno pismo Skype-u: Kažite nam ko nas prisluškuje

Grupa internet aktivista, novinara i organizacija koje se bave privatnošu korisnika na internetu, uputila je otvoreno pismo Microsoft-u, pozivajući kompaniju da objavi podatke o tome kada je, zašto i kome predavala informacije o korisnicima Skype-a i njihovoj komunikaciji.

Potpisnici pisma, 45 organizacija i više od 60 pojedinaca, smatraju da bi Microsoft i Skype trebalo da započnu sa praksom redovnog objavljivanja izveštaja o transparentnosti i da objave informacije o tome da li je je bilo presretanja razgovora korisnika Skype-a, kao i kakva je pozicija kompanija kada je reč o američkim zakonima o prisluškivanju. Grupa je dovela u pitanje izjave o tajnosti komunikacije korisnika Skype-a koje dolaze iz Microsoft-a, ističući da one deluju nejasno i zbunjujuće, zbog čega se bezbednost i privatnost Skype platforme dovode u pitanje.

Skype koji ima više od 600 miliona korisnika širom sveta je jedna od najvećih telekomunikacijskih kompanija u svetu. Mnogi korisnici se oslanjaju na Skype upravo zbog bezbedne komunikacije, bilo da je reč o aktivistima koji deluju u državama sa autoritativnim režimima, novinarima koji preko Skype-a komuniciraju sa svojim poverljivim izvorima, ili korisnicima koji žele poverljivi razgovor sa svojim poslovnim partnerima, članovima porodice ili prijateljima, kaže se u pismu koje je upućeno Microsoft-u.

Na žalost, izjave o poverljivosti komunikacije korisnika Skype-a su zbunjujuće i nejasne, a naročito one koje se odnose na to da li i u kojim okolnostima vlasti ili neko drugi imaju pristup podacima korisnika i njihovoj komunikaciji.

Potpisnici otvorenog pisma kažu da razumeju poziciju Skype-a koja je promenjena kada je Microsoft kupio kompaniju. Iako je Skype osnovan u Evropi, činjenica da je novi vlasnik američka kompanija Microsoft mogla je promeniti poziciju servisa koji se možda mora povinovati drugačijim zahtevima za prisluškivanje korisnika i predaju njihovih podataka.

Microsoft i Skype odbijaju da odgovore na pitanja o tome koji se podaci korisnika servisa čuvaju, da li se takvi podaci predaju vlastima na zahtev, kao i da li se razgovori na Skype-u mogu presretati.

Grupa potpisnika traži od Skype-a da započne sa praksom objavljivanja izveštaja o transparentnosti koju imaju druge velike internet kompanije kao što su Twitter i Google, koji je ove nedelje u svom najnovijem šestomesečnom izveštaju o transparentnosti objavio da je broj zahteva vlasti za podacima korisnika servisa kompanije porastao za 70% za samo tri godine koliko Google objavljuje ovakve izveštaje.

Microsoft je kupio Skype 2011. godine za 8,5 milijardi dolara, a nedavno je iz kompanije stigla najava da će Windows Live Messenger 15. marta prestati sa radom, kao i poziv korisnicima tog servisa da pređu na Skype, što je izazvalo još veći pritisak na Microsoft da objavi podatke o praksi vezanoj za bezbednost i privatnost korisnika Skype-a.

Portparol Microsoft-a je upitan da prokomentariše pismo, rekao da u kompaniji razmatraju ove zahteve.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje