Samsung će morati da plati kaznu od 2,3 miliona dolara zbog obmanjivanja američke vlade
Vesti, 22.08.2014, 09:50 AM

Američki ogranak kompanije Samsung optužen je da je obmanjivao američku vladu u vezi nekoliko svojih proizvoda tvrdeći da ispunjavaju kriterijume američke vlade koja je kupovala Samsungove proizvode ne zanjući da su proizvedeni u Kini.
Južnokorejski gigant se saglasio da američkoj vladi plati 2,3 miliona dolara zbog kršenja uslova trgovinskog sporazuma, saopštilo je američko ministarstvo pravde u utorak.
Prema američkim saveznim propisima koji se odnose na ovakve ugovore, vladinim agencijama je dozvoljeno da kupuju samo proizvode koji su proizvedeni u SAD ili u državama koje sa SAD imaju sklopljen trgovinski sporazum.
Američke federalne agencije kupovale su Samsungove proizvode preko ovlašćenih prodavaca, verujući da su oni proizvdeni u Južnoj Koreji ili Meksiku, što je u skladu sa saveznim propisima o javnim nabavkama, odnosno sa zakonom o trgovinskom sporazumu.
Iako se Samsung saglasio sa uslovima ugovora, kompanija je kršila odredbe ugovora u periodu od 2005. do 2013., pružajući ovlašćenim prodavcima netačne informacije o zemlji porekla i snabdevajući ih proizvodima za koje je Samsung tvrdio da su proizvedeni u Meksiku ili Južnoj Koreji, iako su zapravo bili proizvedeni u Kini, što je protivno uslovima iz ugovora.
Američko ministarstvo pravde kaže da ova nagodba nije Samsungovo priznanje odgovornosti. Samsung se još uvek nije oglasio ovim povodom.
Da Samsung dovodi u zabludu američku vladu izašlo je na videlo kada je bivši radnik kompanije Rober Simons otkrio ovu informaciju američkim federalnim vlastima a na osnovu američkog zakona koji daje uzbunjivačima pravo na tužbu u ime SAD zbog lažnih tvrdnji, kao i pravo da podele svoje otkriće. Simons će dobiti deo novca koji će Samsung isplatiti američkoj vladi zbog toga što je upozorio na ovaj problem.
Odnos SAD sa Kinom i njenim vodećim tehnološkim kompanijama već dugo odlikuje uzajamno nepovrenje. Američka vlada zabranila je 2012. godine federalnim agencijama da koriste kineske proizvode navodeći kao razlog to što bi oni mogli biti pretnja nacionalnoj bezbednosti i američkim interesima. Posebno je loše prošao kineski gigant Huwei koji je praktično izbačen sa američkog tržišta nakon optužbi američkih zakonodavaca i nadzornih tela koje su optužile kompaniju da deluje u ime kineske vlade i da u svoje proizvode stavlja backdoorove.
Kina je uzvratila, naročito posle otkrića Edvarada Snoudena o programima masovnog nadzora, i zabranila državnim institucijama kupovinu tehnologije od brojnih stranih kompanija, među kojima su uglavnom američke tehnološke kompanije.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade