Većina infekcija botnet malverom traje manje od jednog dana
Vesti, 23.05.2018, 00:30 AM

Velika većina računara koji postanu deo neke bot mreže, ostaje u bot mreži manje od jednog dana, pokazuju podaci iz izveštaja kompanije Fortinet koji je objavljen prošle nedelje, a koji se bavi pretnjama u prvom kvartalu ove godine.
Podaci Fortineta uključuju informacije o svim vrstama bot mreža, kako onima koje obuhvataju desktop računare, tako i onima u čiji sastav ulaze mobilni uređaji, serveri, IoT i drugi uređaji.
Prema podacima iz izveštaja Fortineta, većina botnet infekcija (58%) traje kraće od jednog dana, 17,6% dva dana zaredom, 7,3% tri dana, dok samo 5% uređaja deo je bot mreže duže od nedelju dana.
Botnet koji najduže ostaje aktivan na inficiranom uređaju je Mirai, malver koji inficira IoT uređaje koji se uglavnom koriste za DDoS napade.
Prosečni vek trajanja Mirai bota je 5,5 dana, a prate ga Sality, Ramnit, H-worm, Necurs, Mariposa, Andromeda, Conficker i drugi.
Ali iako Mirai u ovom pogledu predvodi ostale, on nije najzastupljeniji. U prvom tromesečju 2018, najrašireniji je bio botnet Gh0st, relativno novi downloader koji inficira računare žrtava koji se zatim iznajmljuju kriminalcima. Gh0st je bio broj 1 na svim kontinentima u prva tri meseca ove godine, a za njim sledi Pushdo spam botnet, i Andromeda, koja se uprkos naporima vlasti da je ugase, vratila u život.
Objašnjenje za to je što je izvorni kod Andromede procureo pre nekoliko godina, pa iako je originalna bot mreža ugašena, drugi kriminalci instaliraju i pokreću nove verzije Andromeda botneta u roku od nekoliko dana.
Sve u svemu, botnet je na silaznoj putanji kada je reč o prvom kvartalu ove godine. Većina njih gubi botove, gasi se ili je manje aktivna u odnosu na prethodni period.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade