SAD ponudile 10 miliona dolara za informacije o ruskim vojnim hakerima
Vesti, 27.04.2022, 10:00 AM

Američki Stejt department ponudio je nagradu od 10 miliona dolara za informacije o šestorici hakera koji rade za GRU, rusku vojnu obaveštajnu službu.
Prema optužnici koja je protiv šestorice ruskih hakera podignuta 2020. godine, oni su umešani u nastanak i širenje malvera NotPetya. Svi oni su dovedeni u vezu sa zloglasnom hakerskom grupom „Peščani crv“ („Sandworm“).
Američki zvaničnici su ranije izjavili da je malver NotPetya prouzrokovao štetu u vrednosti od 10 milijardi dolara širom sveta, a u juče objavljenom saopštenju navodi se da je malver američke organizacije koštao ukupno skoro milijardu dolara.
Oficiri GRU Jurij Sergejevič Andrijenko, Sergej Vladimirovič Detistov, Pavel Valejevič Frolov, Anatolij Sergejevič Kovaljov, Artem Valejevič Očičenko i Petar Nikolajevič Pliskin optuženi su prema Zakonu o kompjuterskim prevarama i zloupotrebama (CFAA) zbog napada na kritičnu infrastrukturu.
Šest članova GRU-a delovali su u okviru Jedinice 74455, koju neki istraživači sajber bezbednosti zovu i Vudu medved (Voodoo Bear), Teleboti (Telebots) i Gvozdeni viking (Iron Viking).
Hakeri su 2020. godine optuženi za niz krivičnih dela povezanih sa napadima na Ukrajinu, Gruziju, Francusku i Južnu Koreju.
Pored malvera NotPetya, grupa je koristila destruktivne malvere kao što su KillDisk i Industroyer da bi izazvala nestanak struje u Ukrajini. Takođe su koristili malver Olympic Destroyer u napadima na sisteme koji si korišćeni tokom Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu 2018., a 2017. godine izveli su i napade na francuske organizacije koje su tada podržavale predsednika Emanuela Makrona.
Vlada SAD kaže da su Andrijenko, Pliskin, Detistov i Frolov razvili komponente malvera NotPetya, Olympic Destroyer i KillDisk, dok su Kovaljov i Očičenko upravljali spear fišing kampanjama koje su ciljale MOK, sportiste, zvanične partnere Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu 2018. i zvaničnike vlade Francuske i Gruzije.
Kovaljov je već optužen u SAD za hakovanje organizacija povezanih sa sprovođenjem predsedničkih izbora u SAD 2016. godine.
Prema saopštenju Ministarstva pravde, grupa je takođe nanela štetu kompjuterskim sistemima u Holandiji i Velikoj Britaniji.
Pre dve nedelje, američki državni tužilac Merik Garland objavio je da su SAD isključile server za komandu i kontrolu (C2) globalnog botneta sa hiljadama zaraženih uređaja za koje veruju da ih kontroliše grupa Sandworm.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade