Kako zaštiti veb sajt od hakerskih napada

Tekstovi o zaštiti, 24.06.2011, 09:04 AM

Kako zaštiti veb sajt od hakerskih napada

Hakovanje veb sajtova američkog Senata, CIA, Međunarodnog monetarnog fonda, ali i dug spisak velikih kompanija kao što su Sony, Citibank, HBGary, Mastercard, PayPal, Visa ili Amazon koje su se tokom prethodnih nekoliko meseci našle na udaru hakerskih napada pokazuju da nema nedodirljivih kao i to da niko nije potpuno bezbedan.

Direktor tima za globalnih istraživanja i analitiku kompanije Kaspersky Lab, Kostin Raiu, vlasnicima veb sajtova i vladinim agencijama predlaže spisak mera za prevenciju najčešćih vrsta hakerskih napada na veb sajtove:

  • Za vlasnike i administratore veb sajtova većina hakerskih napada na njihove sajtove počinje skeniranjem nekim od popularnih servisa kao što je Acunetix. Kako biste bili sigurni barem kad je reč o najčešćim napadima skenirajte svoj veb sajt brojnim sigurnosnim skenerima koji su vam na raspolaganju i popravite svaki propust koji pronađete.

  • U mnogim slučajevima, hakeri iskorišćavaju ono što se naziva “deljeni hosting”, kada se različiti veb sajtovi fizički nalaze na istom računaru. Čak i ako je vaš veb sajt siguran, možda nečiji drugi nije i hakeri će ga iskoristiti za ulazak u vaš sistem. Kada je to izvodljivo, koristite namenski hosting.

  • Kada birate hosting sisteme, tražite pouzdana rešenja, koja se oslanjaju na najnovije verzije Linux-a i Windows-a, po mogućstvu 64-bitne. 64-bitni operativni sistemi su otporniji na određene vrste napada što ih čini bezbednijim rešenjem.

  • Kada god je to moguće, oslonite se na statični sadržaj. Veb sajtovi koji su u celini pisani u programskom jeziku sa bazom podataka u pozadini su podložniji napadima.

  • Obezbedite sve privatne resurse jakim lozinkama. Proverite da li koristite HTTPS za prijavljivanje na CMS deo sajta.

Kako da znate da su sajtovi hakovani

  • U većini slučajeva, primetićete da se nešto promenilo na veb sajtu - bilo da je sajt deface-ovan (izmenjena naslovna stranica malicioznim sadržajem), bilo da se posetioci žale da vide nešto drugo od onog što je uobičajeno. Uvek imajte rezervnu kopiju (backup) svog veb sajta za slučaj da bude obrisan tokom napada.

  • Neki veb sajtovi/hosting sistemi imaju mehanizam provere integriteta (ispravnosti) koji će registrovati kada je nešto promenjeno bez vaše dozvole.

  • Ponekad napadači šalju poruku vebmasteru tako da treba proveriti da li u email sandučetu imate poruku upućenu na email adresu [email protected], [email protected] ili [email protected]

Šta uraditi kada vam je sajt hakovan ili kompromitovan

  • Najpre, napravite kompletnu kopiju hakovanog sajta i logova. To će vam biti od koristi tokom istrage.

  • Isključite sajt sa interneta i analizirajte kako je hakovan.

  • Obavestite hosting provajdera da ste hakovani; ponekad su hakovani i drugi veb sajtovi tako da je njima važno da utvrde obim napada.

  • Popravite svaki propust koji se koristi za upad na veb sajt.

  • Sada vaš sajt može ponovo biti na internetu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Zašto ne bi trebalo da koristite desktop verzije mesindžera

Zašto ne bi trebalo da koristite desktop verzije mesindžera

Mnoge kompanije, posebno male, ne koriste korporativne platforme kao što su Slack ili Microsoft Teams za komunikaciju među zaposlenima, već običn... Dalje

Da li su deca bezbedna na internetu?

Da li su deca bezbedna na internetu?

Zbog uzrasta u kom se susreću sa modernim tehnologijama, deca i mladi se često nazivaju “digitalnim domorocima”. U odnosu na starije, ko... Dalje

Zašto bi trebalo da dobro razmislite pre nego što preuzmete piratski softver

Zašto bi trebalo da dobro razmislite pre nego što preuzmete piratski softver

Svako je u nekom trenutku svog života pokušao da preuzme piratski softver. Većina korisnika nije svesna rizika koji podrazumeva preuzimanje i kori... Dalje

Doksing: moji podaci su objavljeni na internetu, šta mogu da uradim?

Doksing: moji podaci su objavljeni na internetu, šta mogu da uradim?

Zloupotreba tehnologije predstavlja rastući problem za mnoge ljude. Sajber nasilje i uhođenje na mreži ostaju široko rasprostranjena pretnja za k... Dalje

Ako sami smišljate lozinke, verovatno ćete biti hakovani

Ako sami smišljate lozinke, verovatno ćete biti hakovani

Vaša lozinka je najverovatnije već kompromitovana ili će biti u bliskoj budućnosti. Zbog toga je korišćenje menadžera lozinki koji može da... Dalje